Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dūmu detektors – modinātājs krīzes situācijās

Dūmu detektors – modinātājs krīzes situācijās
01.02.2020 07:00

Miks Kuncītis

"Ligzda"

Atslēgvārdi

No 1. janvāra ugunsdrošības noteikumi paredzēs, ka katrā mājoklī jābūt vismaz vienam dūmu detektoram. Kur iegādāties, kā uzstādīt šo ierīci, cik ilgi tā darbojas? Uz šiem un citiem jautājumiem atbildēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta inspektore Agnese Finka.

“Vispirms jau gribu uzsvērt, ka dūmu detektoru uzstādīšana nav ne sarežģīta, ne dārga, taču tā glābj cilvēku dzīvības. Spilgts piemērs tam ir Igaunija, kur jau ilgu laiku šī ierīce ir obligāta prasība mājokļos. Tur cietušo skaits ir samazinājies par 75 procentiem.”

A. Finka atzina, ka, iegādājoties dūmu detektoru, esot jāpievērš uzmanība marķējumam – uz tā jābūt burtiem “CE”, informācijai par atbilstību Eiropas standartam – EN 14604, kā arī iepakojumā būtu jābūt lietošanas instrukcijai latviešu valodā. “Dūmu detektoram līdzi nāk arī divas skrūves, lai to varētu piestiprināt pie griestiem, taču, piemēram, es personīgi nevēlējos taisīt caurumus, tādēļ izvēlējos ierīci piestiprināt ar abpusējo līmlenti.” Kur savā mājoklī vislabāk izvietot dūmu detektoru? Agnese uzsver, ka tam esot jābūt telpās, kur tiek pavadīts visvairāk laika, proti, dzīvojamā istabā vai guļamistabā. Ierīci nav paredzēts uzstādīt virtuvē un vannasistabā. “Virtuvē, gatavojot ēst, detektors nostrādās pie mazākā piedūmojuma, bet vannasistabā tas iedarbosies pat no karstā ūdens tvaika.”

Lielākajai daļai dūmu detektoru jau komplektā ir iekļauta krona baterija, kas visām šīm ierīcēm esot vienāda. “Baterijas kalpošanas mūžs manam dūmu detektoram bija vismaz pusotrs gads, tiesa, tas var būt atšķirīgs, tādēļ ierīces darbība regulāri jāpārbauda. Uz detektora ir testa poga, kuru nospiežot var pārbaudīt, vai tas darbojas. Tāpat to apstiprinās mirgojošais gaismas signāls – ja tas ir redzams, tad ierīce ir darba kārtībā. Ja detektors ik pa laikam iepīkstas, tas nozīmē, ka ir jānomaina baterija.”

Detektoru cena vidēji svārstās no 5 līdz 10 eiro, taču ir iespējams iegādāties arī dārgākus. “Pērkot šo ierīci, jāatceras par trīs jau manis minētajam niansēm – marķējumu, standartu un instrukciju. Pārējais nav tik būtisks. Cena, iespējams, atšķiras arī atkarībā no tā, vai komplektā ir iekļauta baterija. Tāpat esmu dzirdējusi, ka esot pat dūmu detektori, kuriem nostrādājot uz mobilo telefonu tiek saņemta brīdinājuma īsziņa.”

Tāpat Agnese atgādināja, ka no 1. janvāra viendzīvokļa objektos obligāti būs jābūt arī ugunsdzēšamajam aparātam.

Sods par ugunsdrošības prasību neievērošanu fiziskai personai ir no 30 līdz 280 eiro.

Uzziņai

– Dūmu detektors ir neliela ierīce, kas ar spalgu skaņas signālu ziņo, ka mājoklī izveidojies ugunsgrēka radīts sadūmojums.

– Dūmu detektoru var iegādāties dažādās tirdzniecības vietās – elektropreču, saimniecības preču, kā arī specializētajos ugunsdrošības aprīkojuma veikalos.

– Uz dūmu detektora jābūt izvietotam CE marķējumam un informācijai par atbilstību Eiropas standartam EN 14604.

– Detektora uzstādīšana ir vienkārša – to piestiprina pie griestiem ar komplektā pievienotajām skrūvēm vai abpusējo līmlenti.

– Dzīvoklī jāuzstāda vismaz viens dūmu detektors, bet privātmājā tas jāuzstāda katrā ēkas stāvā.

– Uz autonomā dūmu detektora atrodas testa poga, kuru nospiežot var pārliecināties, vai tas strādā.

– Nostrādājot dūmu detektoram, to var izslēgt divos veidos: ierīcē izpūšot elementu, kas reaģē uz dūmiem, vai atverot vaļā korpusa pārsegu un atvienojot krona bateriju no strāvas.

Avots: VUGD

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz