Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kā mainās jauno ģimeņu ēšanas paradumi pēc kopdzīves uzsākšanas?

Kā mainās jauno ģimeņu ēšanas paradumi pēc kopdzīves uzsākšanas?
Zanda un Mikus Ciemīši atklāj, ka pēc kopdzīves uzsākšanas abu ēšanas paradumi mazliet mainījušies, jo nākas meklēt kompromisus. Arī citās jaunajās ģimenēs ir līdzīgi, turklāt visi cenšas plānot maltītes ilgākam laikam uz priekšu. (Foto: No Zandas Ciemītes personīgā arhīva)
12.09.2020 06:00

Liene Stūrmane

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Ēdiena gatavošana jau no bērnības katram nozīmē kaut ko savu. Kāds uzaudzis, ēdot ceptus kartupeļus, un tos gatavo joprojām, bet cits tos neieredz ne acu galā tieši tāpēc, ka bērnībā tie ēsti gandrīz katru dienu. Runājoties ar trīs jauniem pāriem, kas apprecējušies nesen, noskaidrojām, kā mainās ēšanas paradumi, uzsākot kopdzīvi, un kādus ēdienus jaunās ģimenes mīl baudīt kopā.

Jāsaskaņo ēdienreižu laiki

Mūziķe un mūzikas pedagoģe Zanda Ciemīte un Mikus Ciemītis, kurš strādā uzņēmumā “LMT”, apprecējās šovasar, un abiem garšojot ļoti dažādi ēdieni – ēdienkarte neesot garlaicīga. Par to abi priecājas. Pēc kopdzīves uzsākšanas nekas daudz neesot mainījies ēdienu gatavošanā, bet pie dažiem ēšanas paradumiem gan vajadzējis pierast.

“Man beidzot ir pilnvērtīgs uzturs. Pirms laulībām ēdu diezgan vienveidīgi. Ēdienkarte sastāvēja no diviem trim garlaicīgiem ēdieniem,” smejas Mikus, toties Zanda stāsta, ka lielākās izmaiņas izjutusi ēdiena apjomā. Esot bijis jāpierod, ka jāgatavo daudz biežāk un vairāk. Sākumā pārim bijis grūti pierast pie dažādiem ēšanas laikiem. “Sieviņa bija pieradusi ēst daudz mazāk un retāk nekā es. Man bija svarīgi, ka ir vismaz trīs stabilas ēdienreizes dienā,” norāda Mikus.

“Man vienmēr paticis gatavot interesantus ēdienus, tāpēc priecājos, ka arī Mikum tie garšo. Mūsu gaumes ļoti neatšķiras,” atklāj jaunā sieva. “Šad tad arī Mikus uztaisa savus ierastos trīs veidu ēdienus, bet es viņam varu gatavot visu, ko vēlos. Vīram vienīgi ne visai garšo zivis, bet arī te atrodam kompromisu un uztaisām lasi vai to, ko Mikus ēd no zivīm,” stāsta Zanda. “Abi cenšamies ēst veselīgi,” piebilst Mikus. Pārsteigums Zandai bijis tas, ka vīram negaršo kartupeļi, tādēļ viņa vienmēr rūpējoties arī par citām piedevām: “Uzvāru klāt rīsus vai griķus.”

“Esam precējušies tikai pusotru mēnesi. Ritms vēl nav iestrādājies, bet mēģinām izplānot ēdienus visai nedēļai, lai būtu ērtāk un lētāk,” par ēdienreižu plānošanu stāsta Zanda. “Cenšamies gatavot ēdienu vairākām dienām. Plānoju arī brokastis uz priekšu. Ir rīti, kad mēs neceļamies reizē, jo darba laiki atšķiras, bet gribas, lai vīram būtu pilnvērtīgas brokastis. Vienalga, vai tas ir muslis ar pienu, vai omlete, parūpējos, lai visas sastāvdaļas būtu mājās,” klāsta jaunā sieva.

Pāra iecienīta recepte ir Norvēģijas brokastu cepumi no ātri vārāmām auzu pārslām. “Tie ir patiešām gardi un nav grūti pagatavojami. Tā mums kļuvusi par vienu no mīļākajām receptēm,” stāsta Zanda. Toties interesantākā recepte ir skābeņu ķīselis ar kokosriekstu piena krēmu un auzu pārslām. “Reiz laukos bija daudz skābeņu, un es sāku meklēt receptes, ko no tām var pagatavot. Gribējās atrast ko neierastu. Internetā sameklēju skābeņu ķīseli. Bet, sākot to gatavot, novirzījos no receptes, jo, skābenēm vāroties, pazuda skābums,” viņa stāsta. Recepte esot nepierasta latviešiem, bet garšojot patiešām labi, un pāris iesaka to izmēģināt.

RECEPTE

Skābeņu ķīselis ar putukrējumu

15 minūtes ūdenī vāra skābenes. Pēc vārīšanas skābenes izberž caur sietiņu. Pievieno svaigi spiestu laima un apelsīna sulu (pēc garšas), cukuru, mazliet sāls un vaniļu. Tad, lai izveidotu ķīseļa masu, pievieno kukurūzas cieti. Krēmam izmanto kokosriekstu pienu, kam pievieno brūno cukuru, biezpienu, vaniļas pastu un rīvētu apelsīna miziņu, puto, līdz iegūst vēlamo masu.

Avokado ierastā sviestiņa vietā

Mūziķis un video montāžas speciālists studijā “Voyvi” Gregors Jānis Mažis ar sievu Anniju Maži, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķi, ir precējušies nepilnu gadu. Par ēšanas paradumu izmaiņām pāra domas sakrīt. “Pēc apprecēšanās Annija vairāk pārņēma saimnieces lomu, jo viņai darbs ir maiņās. Kādreiz es gatavoju diezgan reti, man tam atlika maz laika.

Gatavoju labprāt, bet vienkāršāk bija paēst ātri, nevis veselīgi. Bieži tie bija makaroni ar sieru, paretam gaļa ar salātiem vai kas tamlīdzīgs. Tagad ēdam daudz veselīgāk, jo ikdienā taisām normālus ēdienus. Bet sanāk jau arī šis tas neveselīgs. Tā kā esam divi un našķēties katram gribas savā laikā, tad mājās diezgan bieži parādās picas un saldumi. Ja vienam sakārojas, tas iekārdina arī,” stāsta Gregors.

Iecienītie ēdieni abiem mainoties līdz ar sezonu. Vasarā tā noteikti esot aukstā zupa, bet citus mēnešus pāris visbiežāk gatavojot čili kon karne – malto gaļu ar pupiņām, tomātiem un kukurūzu. Lai arī šo ēdienu ģimene galdā ceļ diezgan bieži, pie šīs receptes Annijai bijis jāpierod. “Pirms precēšanās biju pieradusi taisīt mērces pati. Čili kon karne nekad nebiju gatavojusi. Tas man bija pārsteigums, jo man patika vairāk eksperimentēt, kaut ko pašai pagatavot, nevis uzspiest kečupu porcijai. Biju pieradusi ēst dažādus svaigos salātus, kas vīram agrāk, visticamāk, nebija ikdienas ēdienkartē,” stāsta sieviete.

Annija piena produktus drīkst lietot reti, tāpēc Maži ir atraduši veiksmīgas alternatīvas, kā aizstāt ierastus ēdienus. “Piena vietā izmantojam rīsu pienu, savukārt sviestu mums aizvieto avokado. Ļoti garšīgi, nesūdzos par pārmaiņām,” piebilst Gregors. Viņš arī stāsta, ka pašam ļoti garšo suši, bet sievai tas neesot mīļākais ēdiens, taču pāris paretam vienojas, un tad mājās top arī suši.

Ja nav svētku vai īpaši atzīmējumu notikumu, abi gatavo mājās. “Sākoties pandēmijai, plānojām maltītes ilgākam periodam, lai pēc iespējas retāk būtu jāiet uz veikalu. Šobrīd tas ir mazliet pamainījies, jo radi ir atveduši visādus dārza labumus un arī konservējumus ziemai – skatāmies katru dienu, ko uztaisīt, un, ja ledusskapī kaut kā pietrūkst, aizskrienam uz veikalu,” par ēšanas paradumiem stāsta Annija.

RECEPTE

Čili kon karne

Uzsilda pannu. Sviestā vai eļļā apcep divas sarīvētas ķiploku daiviņas un vienu sagrieztu vidēja izmēra sīpolu. Kad sīpols kļuvis mazliet caurspīdīgs, pievieno 500 g maltas liellopa gaļas.

Apcepina gaļu, līdz tā ir brūna, tad pievieno oregano (raudene), baziliku, timiānu, sāli un piparus pēc garšas. Pievieno vienu burciņu tomātu mērces un sautē 15 minūtes uz mazas liesmas, ik pa laikam apmaisot. Masu liek katliņā, kur ir iebērtas gaišās un tumšās pupiņas (viena bundžiņa katru pupiņu). Visam pievieno pāris ēdamkarošu kukurūzas. Ja garšo asāks ēdiens, cepot gaļu, var pievienot čili vai gruzīnu adžiku.

Kā nu bez konservējumiem!

Moderno tehnoloģiju pārzinātājs Toms Priedoliņš un studente Daiga Agita Simsone-Priedoliņa apprecējās nupat, augustā. Pie lielākajām ēšanas paradumu atšķirībām pāris min to, ka beidzot nav jāgatavo tikai sev vienam. “Ir tā foršā sajūta, ka mājās vienmēr būs kaut kas ēdams. Nav katru dienu pašam jārūpējas par vakariņām. Gatavojam gan kopā, gan atsevišķi – uz maiņām,” stāsta Toms. Par lielāko izaicinājumu viņš min sievas “majonēzes problēmu”. “Daiga neēd majonēzi, bet man tā garšo. Patiesībā jau ar to var mierīgi tikt galā, un lielākoties mūsu gaumes sakrīt,” neslēpj Toms.

Daigai negaršojot ēdieni, kuros ir biezpiens, bet vīrs lepni stāsta, ka tas sievai netraucējot viņu palutināt. Nereti viņa izcepot biezpiena plātsmaizi, lai arī pati tādu ēd nelabprāt.

Abi esot mazliet vecmodīgi, tāpēc viņu mīļākais ēdiens ir vistas stilbiņi ar mērci un krāsnī ceptiem kartupeļiem. Otra iecienīta recepte ir dārzeņu un siera zupa, ko sieva ieviesusi jaunās Priedoliņu ģimenes ikdienā. Tā esot ļoti garda un tiekot bieži gatavota. Toms norāda, ka patiesi priecājas par sievas apetīti uz gaļu, jo arī pašam tā garšo. Tāpēc ikdienā visiecienītākie esot tieši gaļas ēdieni.

Abi paspējuši sagādāt arī sīrupus un ievārījumus ziemai. Vīrs sagatavojis burciņas un visu nepieciešamo, bet Daiga pa vakariem vārījusi ogas un gatavojusi konservējumus. Ģimenē ir divgadīgs dēls, tāpēc Toms varējis izvairīties no darba, pieskatot puiku, bet uz garšošanu viņi abi noteikti būšot klāt.

RECEPTE

Dārzeņu siera zupa

Izvēlas dārzeņus (kolrābjus, burkānus, kāpostus, brokoļus, ziedkāpostus, kāļus, zirņus u.c.) pēc noskaņojuma vai pieejamības. Nomizo un sagriež dārzeņus, arī kartupeļus un kūpinātu desu.

Ūdenī vāra cietākos dārzeņus (kolrābjus, burkānus, kāļus), tad liek kartupeļus un pārējos dārzeņus, zaļumus (dilles, selerijas, pētersīļus vai puravus pēc izvēles) un kūpināto desu.

Kad dārzeņi mīksti, pievieno kausēto sieru “Dzintars” (ar šķiņķa garšu). Ja katls liels, ņem divas paciņas, ja mazāks – vienu. Pievieno sāli un piparus un visu kopā uzvāra.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz