Piektdiena, 10. jūlijs Lija, Olīvija, Olivers
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Paslēpes starp saules stariem. Kā pareizi sauļoties?

Paslēpes starp saules stariem. Kā pareizi sauļoties?
Vasara un siltais laiks tā vien vilina nomest apģērbu un ļauties saules stariem. Darīt to var, bet jāatceras lietot piemēroti ādas aizsarglīdzekļi, it sevišķi parūpējoties par bērniem. (Foto: Egons Zīverts)
07.06.2020 06:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Pēc tumšajiem ziemas mēnešiem prieku sagādā katra diena, kad spīd saule. Vasara vairs nav aiz kalniem, un saulē uzturēsimies aizvien biežāk un ilgāk, taču zinām arī to, ka intensīva sauļošanās nebūt neatstāj labvēlīgu ietekmi uz ādu. Kosmētiķu Marikas Jākobsones un Loritas Palapas ieteikumi ir šādi!

Iedegums – šūnu bojājums

Mediķu un pētnieku ieteikumi skan aizvien uzstājīgāk un brīdinošāk: vieglprātīga, ilgstoša, pārmērīga sauļošanās par labu nenāk! Ādā var rasties tik nelabvēlīgas izmaiņas, ka galu galā ārsts konstatēs ādas ļaundabīgo veidojumu. Staru ietekmē ādā pastiprināti rodas pigments melanīns jeb tas, ko saucam par iedeguma brūnumu. Patiesībā melanīna uzdevums ir aizsargāt šūnu DNS no saules nelabvēlīgās ietekmes. Turklāt pētījumi liecina, ka lielās zvaigznes staru ietekmē iegūtais iedegums jeb ādas šūnu bojājums līdz ar ziemas atnākšanu vis nepazūd, bet, gadiem ejot, uzkrājas. M. Jākobsone: “Kad apmeklēju dažādus seminārus, mācības, lektori regulāri atgādina par saules staru nelabvēlīgo ietekmi uz cilvēka sejas ādu un visu ķermeni kopumā. Pārsauļotā ādā sabrūk kalogēna elastības režģis, un āda kļūst sausa. Strauji sāk veidoties krunkas un krunciņas.” L. Palapa piemetina: “Gadiem ejot, āda jau tā zaudē tvirtumu, elastību un par to regulāri jārūpējas. To ievērojušas daudzas sievietes labākajos gados, ka, tikko pavasaros sāk intensīvāk spīdēt saule, tā uz sejas, rokām, citās atsegtās ķermeņa vietās tumšāki kļūst pigmentācijas plankumi, kas reti kad izskatās labi. Vissliktākā kombinācija, kas izskatam un ādas stāvoklim dod neatgriezenisku triecienu, ir regulāra smēķēšana un pārsauļošanās.”

Abas kosmētiķes pārliecinoši atgādina, ka ādas aizsarglīdzekļu lietošanai it īpaši vasarā jākļūst par ikdienas ieradumu. Nu jau tiek ražoti tādi krēmi, losjoni utt., kas ne tikai pasargā no apdegumiem, bet arī palīdz ādai pielāgoties ultravioletajam (UV) starojumam. Saules aizsargkrēmos izmanto divu veidu aizsargfiltrus. Pirmie ir minerālu neorganiskie filtri, kuru daļiņas atstaro UV starus no ādas virsmas. Otrie ir organiskie ķīmiskie filtri, kas iesūcas ādā un absorbē UV starus. Jaunākās paaudzes krēmos apvieno abus. Āda nosauļojas, bet iedegums veidojas lēni un noturīgi. M. Jākobsone piebilst, ka vasarā sejai ir vērts izvēlēties speciālos mitrinošos un vienlaikus aizsargājošos krēmus ar SPF 50, un tie nopērkami aptiekās. Praktiski visi aptiekās nopērkamie līdzekļi ir drošāki, jo ražoti kā hipoalerģiski līdzekļi un dermatoloģiski testēti. Piebilde – tie nebūs no lētajiem, jo sastāvā atrodamas ne tikai aizsargājošās un mitrinošās formulas, bet arī antioksidanti, pretgrumbu un vitamīnu kompleksi. Savukārt lielās tūbiņas, losjoni, eļļas ar SPF skaitļiem 15, 30 vai 50 ir paredzēti visa ķermeņa ādas kopšanai, ne sejai. Kaut gan pa retam, kad paredzēta ilgāka uzturēšanās saulē, tos var uzklāt arī uz sejas.

Modē – aristokrātisks bālums

Domājot par skaistumu un veselību, kā moderna tendence tiek izcelta gaiša, nepārsauļota āda. Pētījumi liecina, ka sievietēm pēc 30 gadu sasniegšanas sāk mainīties ādas reakcija uz saules radīto starojumu, tādēļ labāk sevi pasargāt, nevis staigāt pārsauļotai. Protams, vēl jāņem vērā tādi aspekti kā iedzimtība un ādas tips (gaišāka, tumšāka āda). Taču kosmētiķes novērojušas, ka sieviešu gaumes ir bezgala dažādas un netrūkst tādu, kuras pilnīgi pārliecinātas, ka brūna, nosauļota āda kalpo par labāko garantu veselībai. Dažām sauļošanās kļuvusi par atkarību, jo negribas pieļaut, ka kāda cita izskatās brūnāka. Pārspēt kādu citu, svešo, uz savas veselības rēķina nav gudri. Sargā sevi, lieto aizsargkrēmus, uzturies saulē, bet nepieļauj situāciju, ka staru ietekmē āda kļūst sārta un apdeg. Pārmērīgi sauļojoties tiek sabojāta ādas dabiskā aizsargsistēma.

PADOMI

Kā pareizi sauļoties?

 • Izvēlies piemērotu aizsargkrēmu. 15, 20, 25 SPF nodrošina tikai vidēju aizsardzību pret saules stariem. 30 un 50 – augstu. 50+ dos ļoti augstu aizsardzības līmeni.
 • SPF (angļu valodā – “Sun Protective Factor”) ir saules aizsardzības efektivitātes mērvienība, kas norāda uz aizsardzības pakāpi pret saules apdegumiem.
 • SPF filtru aizsardzība darbojas tikai līdz 2 stundām. Pēc šī laika aizsargkrēms jāuzklāj atkārtoti. Tāpat jārīkojas arī pēc peldes.
 • Pie sauļošanās āda pamazām jāpieradina. Pirmajās dienās saulē uzturies, sākot no 15 minūtēm, tad laiku pamazām pagarini.
 • Visaktīvāk nelabvēlīgais starojums iedarbojas laikā no pulksten 11 līdz 15. Šajā laikā neuzturies tiešos saules staros.
 • Vasarā nēsā vieglu platmali, lai sargātu sejas ādu, un kvalitatīvas saulesbrilles. Dodoties saulē, nelieto smaržas un citus smaržvielas saturošus kosmētiskos līdzekļus.
 • Vasarā āda jāsargā arī mākoņainā laikā. Dzer pietiekami daudz ūdens.
 • Ja sanācis iedzīvoties saules apdegumā, tad jārīkojas ātri: uz 15 minūtēm var ieiet vēsā dušā vai vannā un tad uz ādas var uzklāt B5 vitamīnu vai dekspantenolu saturošus vieglus līdzekļus – putas vai emulsiju (Panthenol aerosolu, Bepanthen krēmu). Nākamajās dienās ieteicams lietot dekspantenolu saturošus krēmus. Ja saulē stipri apdegusi lielākā daļa ķermeņa, labāk meklēt mediķu palīdzību.
 • Nekādā gadījumā nedrīkst lietot: tinktūras, kas satur spirtu, jo spirts papildus kairinās jau tā apdegušo ādu; treknu krējumu, eļļu, sviestu un arī treknu krēmu neliek uz saulē sakairinātas ādas, jo šie taukiem bagātie produkti aizsprosto ādas poras un neļauj tai pašatvēsināties; medus preparātus, kas var izraisīt alerģiju; ledus gabaliņus, jo tā papildus var iegūt apsaldējumu.

Avots: www.arsts.lv

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

 1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
 2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
 3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

 1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

 1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

 1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

 1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

 1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

 1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

 1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz