Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Putraimi der gan sāļam, gan saldam ēdienam

Putraimi der gan sāļam, gan saldam ēdienam
08.01.2020 07:00

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Senatnē ēdieni no dažādiem graudiem un putraimiem bija tie, kas veidoja ikdienas maltīšu pamatu. Tagad pēc bagātajiem Ziemassvētku galdiem tieši miežu putraimi varētu būt laba izvēle, lai pagatavotu vienkāršu un vienlaikus sātīgu ēdienu. Biezputra, kas papildināta ar apbrūninātiem, saceptiem sīpoliem un kraukšķīgu cauraudzīti, – kārdinoši, vai ne?

Vēsturiskais putraims

Kartupeļi Latvijā ienāca samērā nesen, tikai pirms apmēram 200 gadiem. Kā liecina vēstures materiāli, tos šeit sāka audzēt ap 1760. gadu. Sākumā miltainos bumbuļus ēduši tikai muižnieki. Tikai pēc 1840. gada sākās kartupeļu visaptverošais uzvaras gājiens – kā pie bagātajiem, tā trūcīgajiem. Taču par putraimiem latvieši neaizmirsa.

Putras no kviešiem, rudziem, miežiem, auzām un griķiem ēda brokastīs un vakariņās. Kad gotiņas deva pienu, putras bagātināja kā ar svaigu, tā rūgušpienu. Lika klāt biezpienu, sviestu vai krējumu. Bagātīga maltīte sanāca kopā ar ceptu gaļu un saknēm.

Pirms gadiem divdesmit, trīsdesmit tradicionālie graudaugi sāka zaudēt popularitāti, jo parādījās tik daudz agrāk nezināmu, no citām valstīm nākušu un modernu produktu. Pamazām, pateicoties vietējo ražotāju pūlēm, putraimi tomēr tika reabilitēti. Galu galā graudaugu produkti ir uztura piramīdas pamatā un mūsdienu uztura speciālisti atgādina, ka it īpaši pilngraudu putras ir lēno ogļhidrātu avots, proti, no pilngraudu putraimiem enerģija izdalās pakāpeniski un tādēļ cilvēks ilgstoši jūt sātu. Turklāt graudaugos ir šķiedrvielas, kas palīdz normalizēt vēdera izeju.

Saldais un sāļais variants

Miežu putraimus iegūst, nedaudz nolobot miežu virsējo kārtu un graudus sasmalcinot. Putraimus visbiežāk izmanto kā sātīgo, sāļo ēdienu sastāvdaļu un zupās to ietumēšanai, taču tikpat labi var pagatavot saldāku maltīti. Piemēram, 2 porcijām izvāra 100 gramus miežu putraimu kopā ar 2 sagrieztiem saldskābiem āboliem, pustējkaroti malta kanēļa un 2–3 ēdamkarotēm cukura. Lai putra būtu saldi skāba, tai var pieliet ābolu sulu. Pats vienkāršākais variants – pielikt ievārījumu.

No rīsiem vārīts plovs nevienu nepārsteidz, bet no mūsu pašu miežu putraimiem var pagatavot ne sliktāku tā saucamo plovu ar interesantām garšvielām. Vajadzēs 100 gramus miežu putraimu, 300 ml dārzeņu buljona, 1 sarīvētu burkānu, 1 sīpolu, 5 šampinjonus, eļļu, 1 tējkaroti kumīna, 1 tējkaroti samaltu koriandra sēklu, sāli. Vispirms eļļā apcep burkānu kopā ar sagrieztu sīpolu, sēnēm un garšvielām, tad pielej buljonu, pieber putraimus, samaisa un sautē gatavus.

Vēl viens sāļais variants: 75 g miežu putraimu izvāra ūdenī vai buljonā. Uz pannas eļļā liek sagrieztus sīpolus, sasmalcinātus ķiplokus, sagrieztus tomātus un apcep ar iecienītākajām garšvielām. Tad pannā pieliek izvārīto putru, kārtīgi visu samaisa un uzkarsē vēlreiz. Ēd ar krējumu.

PIEREDZE

Liepājniece Brigita Ozoliņa dalījās ar savu pieredzi, kā vienkārši un taupot resursus (gāzi, elektrību) var tikt pie ļoti mīkstiem putraimiem: sākumā putraimus, pa reizei apmaisot, uz lēnas uguns pavāra minūtes 15. Kad tie jau sāk briest, noņem no plīts un ieliek iepriekš sagatavotā vietā uz dīvāna vai gultā. Apakšā paklāj avīzes vai trauku dvieli, uzliek katliņu un to kārtīgi sasedz ar segām, spilveniem, lai siltums neizgaist. Tur vismaz stundu, var arī ilgāk. Putraimi lēnā garā karstumā sabriest paši un kļūst irdeni. Segas nevajag cilāt un maisīt katliņu nedrīkst!

Padomi

  • Pirms vārīšanas miežu putraimus var neskalot un iepriekš neuzbriedināt, lai gan ir saimnieces, kas putraimus skalo vienmēr.
  • Miežu putraimi nav piemēroti salātu gatavošanai, jo tie saķep.
  • Putru var pagatavot irdenu vai lipīgu, un tas būs atkarīgs no ūdens proporcijas. Irdenu putru parasti vāra ūdenī, bet lipīgu, biezu vāra pienā vai ūdenī, kas uz pusi atšķaidīts ar pienu.

Interesanti

  • Putraimi ir augu izcelsmes uzturlīdzekļi, ko iegūst, speciāli apstrādājot labības graudus. Tie ir ogļhidrātu avots uzturā. No ogļhidrātiem putraimos visvairāk atrod cieti (72–88% ), mazāk celulozi un cukuru. Putraimos olbaltumvielas (6–13% ) ir ļoti dažādas aminoskābju satura ziņā, neaizstājamo aminoskābju tajās ir maz. Putraimu taukos (0,5–6%) ir daudz nepiesātināto taukskābju un fosfatīdu (galvenokārt lecitīna). Putraimos ir В grupas vitamīni un minerālvielas (fosfors, kalcijs, dzelzs); to daudzums ir atkarīgs no graudiem noņemtā apvalka biezuma.
  • Lielāka uzturvērtība ir tiem putraimiem, kurus iegūst, graudiem nolobot plānāku apvalka slāni. Putraimiem ir liela enerģētiskā vērtība – 100 g putraimu dod 1470–1590 kJ (351–380 kcal).
  • Mannas putraimus iegūst no kviešu graudiem, nolobot tiem biezu apvalku un pēc tam sīki saskaldot. Manna satur maz vitamīnu, minerālvielu, šķiedrvielu, bet to viegli sagremot, tāpēc ieteicama bērnu un slimnieku uzturā.
  • Miežu putraimi un grūbas ir dažāda rupjuma. Parastos miežu putraimus jāuzskata par bioloģiski vērtīgākiem par grūbām, kurām noloba biezāku apvalku.
  • Auzu putraimos un pārslās (tvaikā izsutināti un valčos saspiesti veseli graudi) ir daudz tauku (5–6%), olbaltumvielu (13%), šķiedrvielu un visi В grupas vitamīni.
  • Griķu putraimi ir vieni no vērtīgākajiem putraimiem. To olbaltumvielās ir neaizstājamās aminoskābes cistīns un arginīns.

Avots: medicine.lv

RECEPTES

Biezputra ar kartupeļiem

Vajadzēs: 3 kartupeļus, 1 sīpolu, 1 glāzi miežu putraimu, glāzi piena, 1 litru ūdens, sviestu, sāli, piparus.

Katlā izkausē sviestu un tajā sacep smalki sagrieztu sīpolu. Pielej uzvārītu, karstu ūdeni un ieber gabaliņos sagrieztus kartupeļus, kā arī putraimus, sāli, piparus. Maisot (lai nepieķer pie katla dibena) vāra, kamēr putraimi mīksti. Beigās iemaisa glāzi silta piena, ja vajag, papildina ar sāli.

Arī šo putru, kuru mēdz dēvēt par bukstiņbiezputru, var gatavot gultā – zem segas! Ja ir vēlme, ēdienu var papildināt arī ar burkāniem, kurus sacep ar sīpoliem.

Lētā zupa

Vajadzēs 200 ml ūdens, 300 ml piena, 35 g miežu putraimu.

Putraimus savāra mīkstus, pieliek sāli pēc garšas. Pasniedz ar apceptām siera maizītēm.

Bagātā piena zupa

Vajadzēs 150 g kūpināta cauraudzīša, 100 g miežu putraimu, sīpolu, 4 vidējus kartupeļus, apmēram 500 ml piena, ūdeni pēc vajadzības.

Katlā ieliek mazliet sviesta un tajā sacep mazos gabaliņos sagriezto gaļu kopā ar sīpolu. Pielej nedaudz uzvārītu, karstu ūdeni un tajā ieber putraimus. Vāra un ik pa laikam apmaisa. Kad putraimi gandrīz gatavi, ieber kartupeļus. Beigās, kad putraimi un kartupeļi mīksti, pielej pienu, uzvāra. Sāls pēc garšas.

Skābeņu zupa

Vajadzēs 150 g putraimu, kartupeļus, žāvētas ribiņas, sālītas skābenes, sāli un katram ēdājam 1 cieti novārītu olu.

Noskalo putraimus un kopā ar ribiņām liek katlā vārīties. Noņem putas. Pēc apmēram 10 minūtēm pieber sagrieztus kartupeļus, pēc apmēram 20 minūtēm pieliek skābenes un vāra vēl 5 minūtes. Pasniedz ar skābu krējumu un novārīto olu.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz