Svētdiena, 19. janvāris Alnis, Andulis

Dace Cīrule: Reformas ieguvēji ir minimālo algu saņēmēji

Dace Cīrule: Reformas ieguvēji ir minimālo algu saņēmēji
Foto: Egons Zīverts
07.02.2018 13:18

liepajniekiem.lv

Strādājot par grāmatvedi vairāk nekā 10 gadu, esmu sapratusi, ka jebkura reforma un nodokļu izmaiņas ļoti tieši skar grāmatvežus. Šobrīd mums informācijas netrūkst – nodokļu konsultanti strādā un informācija bija pieejama jau pirms izmaiņas stājās spēkā, tādēļ mēs jau aptuveni zinājām, ko sagaidīt. Taču teorija ir tikai puse, prakses pusi mēs varam apgūt vienīgi darot. 

Salīdzinot ar to, kā bijis līdz šim, šī nodokļu reforma ir pilnīgs apvērsums. Pēc pirmā nostrādātā mēneša visvairāk tā atsaukusies uz algu izmaksāšanu, kas tagad ir ļoti mainījusies, īpaši tiem cilvēkiem, kas strādā vairākās darbavietās, jo alga šobrīd viņiem jārēķina citādi.

Minimālā alga, protams, bija jāceļ – to Saeimā vajadzēja pieņemt ātrāk, taču to varēja izdarīt ar mazākiem kāpieniem. Iepriekš bija gadi, kad minimālā alga vispār netika pacelta – manuprāt, vajadzēja lēnām to darīt jau tad, jo šobrīd lēciens ir liels.

Reforma ir ieguvums mazo algu saņēmējiem, bet uzņēmējiem tas ir smags solis – īpaši mazajiem uzņēmumiem, kas darbiniekiem maksā minimālo algu. Protams, katram jāskatās individuāli, taču ir redzams, ka tiem, kas saņem minimālo algu, šā mēneša ienākumi ir lielāki nekā pērn.

Ir arī neskaidrības, piemēram, kā izpaudīsies uzņēmumu ienākuma nodokļa izmaiņas, strādājot ar jauno sistēmu, jo arī tur aprēķināšanas un maksāšanas kārtība ir pilnīgi cita – sveša un jauna. Ir patīkami, ka uzņēmumi tiek stimulēti savu peļņu vairāk ieguldīt attīstībā, nevis maksāt dividendēs. Droši vien vēl pēc kāda gada jāpavēro, kā tas būs noticis dabā, lai reāli varētu salīdzināt. 

Runājot par darba samaksas izmaiņām, vēl nav skaidrs, kā notiks pārmaksāto nodokļu atmaksa, jo ir ierobežojumi atmaksātajiem čekiem par medicīnu, bērnu interešu izglītību. Piemēram, cilvēkam, kuriem ir vairākas darbavietas un vienā vietā iesniegta algas nodokļu grāmatiņa, vietā, kur grāmatiņas nav, viņam tiek aprēķināts iedzīvotāju ienākumu nodoklis 23% apmērā. Kādu likmi apmaksās Valsts ieņēmumu dienests un kā tiks rēķināta apmaksa arī būs redzams tikai 2019.gadā.

Tāpat, ja cilvēks saņem minimālo algu un ir iesniegta nodokļu grāmatiņa, neapliekamais minimums ir 200 eiro. Ja cilvēkam ir divi bērni, kas palielina neapliekamo minimumu, sanāk, ka iedzīvotāju ienākumu nodoklis netiek maksāts. Ja tā ir vienīgā darba vieta, tad čekus iesniegt VID šis cilvēks nevarēs, jo nebūs jau no kā.

Protams, pēc pirmā mēneša vēl ir dažādas neskaidrības, jo tas grāmatvežiem bija tāds kā šoka moments, bet domāju, ka ir vajadzīgs tikai laiks, lai pierastu.

Dace Cīrule, grāmatvede

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)