Trešdiena, 24. aprīlis Nameda, Visvaldis, Ritvaldis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ingus Ukstiņš: Vai grūtāk atklāt vardarbību ģimenē?

Covid-19 laikā, kad cilvēki vairāk uzturas mājās, turpina pieaugt vardarbība ģimenē. Centrs “Marta” informē, ka jau pirms pandēmijas Latvijā katra trešā sieviete cieta no fiziskas vai seksuālas vardarbības, visbiežāk no sava intīmā partnera.

Ingus Ukstiņš: Vai grūtāk atklāt vardarbību ģimenē?
Foto: liepajniekiem.lv
26.11.2020 06:00

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Nevar teikt, ka Liepājas iecirkņa apkalpojamā teritorijā būtu palielinājies ģimenes konfliktu skaits. Ja katrā mēnesī policijā vidēji dienā reģistrēti 50 notikumi un tikai viens no tiem ir ģimenes konflikts, tad šis skaitlis arī mēneša un gada griezumā nav liels. Lielākoties šīs nesaskaņas ģimenē rodas alkohola ietekmē, kur cilvēki kaut ko nav sadalījuši. Pamatā tie ir sadzīviski strīdi, kad jūtu uzplūdā tiek zvanīts policijai. Parasti šie gadījumi beidzas ar to, ka, policistiem ierodoties notikuma vietā, visi ir nomierinājušies un pretenziju nevienam nav.

Ieskatoties 2020. gada statistikā, kopā bijuši 507 ģimenes konflikti. 250 no tiem tādi, kas atrisinājušies bez tālākas darbības.

Vēl 110 gadījumos pieņemts lēmums par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu, jo cietušie paši atsaukuši savus pieteikumus. Lēmumi par nošķiršanu pieņemti 17 gadījumos, kas ir vairāk nekā pērn, kad bija deviņi. Tiesas lēmumi par pagaidu aizsardzību pret vardarbību šogad bijuši 33.

Ģimenes konfliktu gadījumos cietušajiem tiek izskaidrots, ka viņiem ir tiesības iesniegt pieteikumu policijas lēmumam par nošķiršanu. Lielākoties cilvēki atsakās to darīt, bet viņi var vērsties tiesā par pagaidu aizsardzību pret vardarbību. Ja policisti notikuma vietā konstatē vardarbību, proti, ir nodarīti miesas bojājumi, tad materiāls jebkurā gadījumā nonāk pie iecirkņa inspektora, kurš to izskata, un tiek pieņemts lēmums administratīvā pārkāpuma lietā par soda piemērošanu. Vēl daļā gadījumu tiek pieņemts lēmums par atteikšanos uzsākt kriminālprocesu, jo tas ir atkarīgs arī no miesas bojājumiem. Tāpat svarīgi cietušajiem šādos gadījumos ir sadarboties ar policiju. 

Šī gada augustā veikti grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas palīdz cīnīties ar vardarbību ģimenēs, – policijas darbiniekiem notikuma vietā jāizvērtē vardarbības riski un jāizpilda speciāla veidlapa, kas tālāk tiek nosūtīta Sociālajam dienestam. 

Cietušajiem ir iespēja iesniegt pieteikumu par nošķiršanu, taču nereti bailes no varmākas un iespējamām tālākām sekām attur cietušās personas no pieteikuma rakstīšanas.

Lai pieņemtu lēmumu par nošķiršanu, iesaistītajām pusēm ir jābūt uz vietas. Gadās situācijas, kad ierodas policija, bet varmāka jau ir aizbēdzis. Tad atkrīt arī lēmums par nošķiršanu.

Pārsvarā no vardarbības ģimenē cieš sievietes, pēdējos gados ir bijis tikai viens gadījums, kad vardarbību piedzīvojis vīrietis. Skaidrs, ka jebkurā ģimenē, kur ir bērns un notiek vardarbība, cieš arī viņš, visbiežāk tā ir emocionālā vardarbība, par ko savukārt nepieciešamības gadījumā tiek informēta bāriņtiesa. Emocionālā vardarbība ir daudz grūtāk pierādāma un nostiprināma kā pierādījums jebkurā procesuālā stadijā – gan administratīvā, gan kriminālprocesā.  

Cilvēkiem, kas cieš no vardarbības, nevajag baidīties ne no policijas iesaistes, ne arī Sociālā dienesta un centra “Marta” palīdzības. Ir jārīkojas, nedrīkst pieļaut vardarbību pret sevi.

Ingus Ukstiņš,Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Liepājas iecirkņa priekšnieks

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz