Trešdiena, 22. janvāris Austris

Edijs Egliņš: Latvijā izmaksas aug straujāk nekā ražība

Edijs Egliņš: Latvijā izmaksas aug straujāk nekā ražība
Foto: No personīgā arhīva
01.01.2018 11:31

liepajniekiem.lv

2018. gadā paredzētas dažādas pārmaiņas. Kopumā uz nodokļu reformu skatos pozitīvi, kaut arī tā palielinās uzņēmuma izmaksas. Vislielākie ieguvēji būs mazo algu saņēmēji un tas ir labi, jo dzīvošanas izmaksas valstī aug. Domāju, ka Latvijā izmaksas aug straujāk nekā ražība. Šī nodokļu reforma stimulēs uzņēmumus vairāk investēt modernizācijā, automatizācijā un efektivitātes uzlabošanā, kas atmaksāsies ilgtermiņā.

Uzskatu, ka daudzi uzņēmumi, kas maksā tikai minimālo algu, varētu arī neizdzīvot. Pieaugot darbaspēka izmaksām, ir apdraudēti arī šūšanas uzņēmumi, kur šīs izmaksas ir ļoti būtiskas. Domāju, ka darbaspēka izmaksu kāpums stimulēs šiem uzņēmumiem savas šūšanas ražotnes pārcelt uz lētākām valstīm. Zinu, ka vairāki lielie šūšanas uzņēmumi jau ir atvēruši savas filiāles Baltkrievijā, Krievijā un Ukrainā, lai tādā veidā sabalansētu izmaksas.

Uzņēmumam “Lauma Fabrics” 2017. gads bijis veiksmīgs. Ekonomiskā un politiskā situācija mūsu galvenajos tirgos šogad bijusi stabila.

Esam palielinājuši eksporta apjomus gan uz austrumu, gan rietumu tirgu. Nostabilizējies ir arī Krievijas rubļa kurss un eksporta apjoms uz Krievijas tirgu ir atgriezies pirmskrīzes līmenī. Kopumā šogad sasniedzām 5% apgrozījuma pieaugumu. Uzņēmums strādā stabili trīs maiņās un nodarbina 460 darbinieku. 

Šī gada lielākais ieguvums ir tas, ka “Lauma Fabrics” īpašnieki “European Lingerie Group” iegādājās vēl vienu uzņēmumu Vācijā. Tas ir uzņēmums, kas ražo un tirgo sieviešu veļu ar brendu “Felina”. “Lauma Fabrics” tas dos lielākas eksporta iespējas uz Vācijas tirgu.

Tāpat “Lauma Fabrics” pieder arī 50% no uzņēmuma “Tele Textiles” kapitāldaļām. Uzņēmums ražo austo ģeotekstilu, ko pārsvarā izmanto ceļu būvē grunts nostiprināšanai. Arī šī uzņēmuma apgrozījums ievērojami pieaudzis. Visvairāk šogad tika eksportēts uz Poliju, kur norit ļoti intensīva ceļu būve. Vēl produkcija tika eksportēta uz Norvēģiju, Zviedriju, Itāliju, Lietuvu un Igauniju.

Šogad pirmo reizi Liepājā ražoto ģeotekstilu izmantoja arī Latvijā – ceļā no Gulbenes uz Rēzekni. 

Tiesa, tekstila nozarē nākas saskarties arī ar problēmām. Lielākā  problēma šobrīd ir spēcīgā konkurence no Āzijas, kur ražošanas izmaksas ir daudz zemākas nekā pie mums. Lai noturētos pretī Āzijas konkurencei, Eiropas ražotājiem ir jāmeklē savi unikāli produkti un veidi, kā tos pārdot. 

“Lauma Fabrics” pēdējos gados mērķtiecīgi investēja krāsošanas un apdares iekārtās, lai varētu savu ražoto produkciju nokrāsot kvalitatīvi un energoefektīvi. 

Lielākā daļa produkcijas  tiek eksportēta uz dažādām valstīm – Vāciju, Krieviju, Baltkrieviju, Ukrainu, Poliju, Lietuvu, Franciju, Kazahstānu, Gruziju, Moldovu un citām valstīm. Kopumā uzņēmums produkciju eksportē uz 30 valstīm.

Kaut arī Latvijas ekonomika vēl daudz atpaliek no attīstītajām Eiropas valstīm, attīstības tendences valstī un pilsētā vērtēju pozitīvi.

Protams, ekonomiku gan valstī gan pilsētā lielā mērā stimulē no Eiropas iepludinātā nauda. Tas redzams gan celtniecības, gan citās nozarēs. Tas ir pareizi, ka izmantojam situāciju un ar Eiropas līdzfinansējumu sakārtojam infrastruktūru, sporta, izglītības iestādes un daudz ko citu, bet svarīgi ir saprast, cik konkurētspējīgi mēs būsim bez Eiropas līdzfinansējuma.

Mums jau tagad jārada produkti, ko ražosim un eksportēsim nākotnē, jo mēs vairs neesam zemu ražošanas izmaksu zeme. Man prieks, ka mūsu pilsētā ienāk jauni ražošanas uzņēmumi un rada darba vietas. 

Uz 2018. gadu skatāmies pozitīvi. Plānojam aptuveni 7% apgrozījuma pieaugumu. Plānojam investēt iekārtās un tehnoloģijās. Nākamajā gadā plānojam izstrādāt īpaši atsperīgu materiālu kolekciju. Kā katru gadu arī nākamgad plānojam piedalīties izstādēs, konferencēs un prezentācijās Maskavā, Parīzē, Frankfurtē, Minhenē, Varšavā, Kijevā, Astanā un citās pilsētās.

Katru gadu no mūsu uzņēmuma pensijā aiziet aptuveni 8-12 darbinieku. Cieši sadarbojamies ar skolām un augstskolām, pieņemam praksē studentus, lai piesaistītu un sagatavotu nepieciešamos darbiniekus.

Edijs Egliņš, SIA “Lauma Fabrics” valdes priekšsēdētājs

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)