Pirmdiena, 29. aprīlis Raimonds, Laine, Vilnis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: Ēd, draudzējoties ar dabu

Sākoties jaunam gadam, mēs mēdzam apņemties jaunas lietas, kas uzlabo veselību, sakārto dienas ritmu un paaugstina mūsu dzīves kvalitāti kopumā. Uzturs noteikti ir viens no tiem.

Receptes: Ēd, draudzējoties ar dabu
Foto: Conscious Design on Unsplash
07.01.2024 06:15

Liena Rimkus

"Kurzemes Vārds"

Šogad jau septīto gadu norisinās bezpeļņas sabiedriskā labuma organizācijas “Dzīvnieku brīvība” rosinātā akcija “Neapēd zemeslodi!”.

Izaicinājums ir bez maksas, tādēļ atļauties to varam, jautājums – vai pietiks gribasspēka mainīt ierasto?

Skaidrojot, ko ietver šāda veselīga avantūra, izaicinājuma vadītāja Lilita Kenta teic, ka šī ir iespēja atklāt garšīgu ēdienu, kas ir veselībai un videi draudzīgs, un uzzināt noderīgu informāciju, kā mūsu ikdienas uztura izvēles ietekmē globālo klimatu.

Iepriekšējo gadu dalībnieki stāsta, ka izaicinājums pozitīvi ietekmējis viņu pašsajūtu: dažiem tā bija viegluma sajūta, kāds novēroja svara un ādas izmaiņas, citi minēja, ka kļuvuši enerģiskāki.

Pateicoties informācijai, kas pieejama izaicinājuma dalībniekiem, vairums aptaujāto apgalvoja, ka pieturēties izvēlētajam līmenim nebūt nebija grūti.

“Patiesībā tas arī mudina turēties uz noliktā ceļa – ir skaidri zināmi noteikumi, pieejamas receptes.

Pirmo gadu, kad izmēģināju, pavērās jauni apvāršņi kulinārajā jomā – izmēģināju jaunas sastāvdaļas, garšvielas, ko iepriekš veikala plauktos nebiju pat pamanījusi. Vēl palīdz tas, ka zini – tu šajā neesi viens. Ja sāc izaicinājumu kopā ar draugu, vēl no interesantāk,” stāsta Dace.

Viņa neapēd zemeslodi jau trešo gadu. “Protams, sanāk reizes, kad no saviem uzstādījumiem atkāpjos, tomēr, jo ilgāk esi tajā iekšā, jo vieglāk noteikumus ievērot.”

Par veģetārieti vai vegānu nav jākļūst vienā dienā, tomēr, pamazām revidējot virtuves plauktiņus, lēnām un mierīgi iespējams sameklēt alternatīvus produktus, kuri nebūt negaršo sliktāk, gadās, ka tie ir pat garšas kārpiņām tuvāki.

Piemēram, govs pienu var aizstāt ar sojas, auzu, rīsu, kokosriekstu, mandeļu pienu. Kuru alternatīvu izvēlēties?

Katram augu pienam ir savi plusi un mīnusi, bet viena lieta ir skaidra –

visas piena alternatīvas ir videi draudzīgākas nekā tradicionālais govs piens.

Oksfordas Universitātes pētnieki novērojuši, ka vienas govs piena glāzes saražošana veicina trīs reizes lielāku metāna gāzu apjoma izplūšanu atmosfērā nekā jebkurš augu dzēriens un, lai to ražotu, ir nepieciešama deviņas reizes lielāka zemes platība nekā jebkurai piena alternatīvai (vienai govs piena glāzei nepieciešami 650 kvadrātmetri jeb apmēram divi tenisa korti).

Tāpat plašas zemes platības ir nepieciešamas, lai uzturētu un barotu industriālajā lopkopībā izmantotos dzīvniekus.

Izpētot, kas ir mūsu virtuvē, visdrīzāk, mēs pilnīgi katram produktam varam atrast dabai draudzīgāko, veselīgāko un sev piemērotāko versiju. Tas varētu būt lielisks sākums.

Piesakot savu dalību šajā piedzīvojumā, iespējams izvēlēties savu līmeni.

Pirmais līmenis. Ēdīšu veģetāri (neēdīšu gaļu un zivis) trīs reizes nedēļā. Izklausās viegli, un labs solis, lai pasaule kļūtu nedaudz labāka.

Otrais līmenis. Mēnesi ēdīšu veģetāri. Klimata aizsardzība sākas uz mana šķīvja.

Trešais līmenis. Mēnesi ēdīšu vegāniski (neēdīšu gaļu, zivis, olas un piena produktus). Zemeslodes dēļ iešu uz pilnu banku.

Pāris recepšu labai draudzībai

Brokastis

Snickers auzu putra

Sastāvdaļas: 1 glāze augu piena, ½ glāzes auzu pārslu, 1 ēd.k. zemesriekstu sviesta, 3–4 dateles, 1–2 ēd.k. ūdens, daži grauzdēti zemesrieksti, 2 gabaliņi tumšās šokolādes.

Pagatavošana

1. Bļodā vai augstā glāzē sajauc augu pienu ar auzu pārslām un iemaisa zemesriekstu sviestu.

2. Uzliek traukam vāku vai pārvelk ar pārtikas plēvi un liek ledusskapī ievilkties.

3. Nākamajā dienā bļodiņā samīca dateles ar nelielu daudzumu karsta ūdens, līdz veidojas karamelīga masa.

4. Kārto to pa virsu “auzpiena” masai, pārber ar zemesriekstiem. Izkausē tumšo šokolādi un pārlej visam pāri. Ēd gardu muti.

Foto: no Pinterest

Pamatēdiens

Budas bļoda

Sastāvdaļas: 1 glāze kvinojas, 1 kubiņš dārzeņu buljona, 1 bundža turku zirņu, 1 iepakojums cietā tofu (meklē veikalu veģetāriešu stendos), 1 avokado, sauja spinātu, 1 ķiploka daiviņa, eļļa cepšanai, sojas mērce, sāls, mērce pēc izvēles, šķipsna kūpinātās paprikas, rauga pārslas.

Pagatavošana

1. Noskalo kvinoju, liek vārošā ūdenī, kam pievienots buljona kubiciņš, un vāra 10–15 minūtes.

2. Tofu sagriež kvadrātiņos, apcep uz pannas. Kad apbrūnējuši, pievieno

nedaudz sojas mērces.

3. Atsevišķi apcep turku zirņus ar ķiploku, pievieno sāli, piparus, kūpināto papriku. Pirms cepšanas beigām pievieno rauga pārslas vai citas garšvielas.

4. Sagriež avokado, tam uzber sāli.

5. Uz šķīvja kārto kvinoju, tofu, turku zirņus, avokado, spinātus un pārlej ar mērci.

Foto: no Pinterest

Zupa

Tom kha zupa

Sastāvdaļas (4 porcijas): 1 l dārzeņu buljona, 2 gab. citronzāles, 1 īkšķa lieluma ingvera gabaliņš, 1 šalotes sīpols, 2–3 gab. Taizemes čili (var aizvietot ar Serrano piparu), 800 ml kokosriekstu piena (2 bundžas), 200 g šampinjonu, 100 g ķiršu tomātu, ½ tējk. sāls, 1 laima sula, svaigs koriandrs, 200 g jasmīna rīsu, 425 ml ūdens.

Pagatavošana

1. Dārzeņu buljonu, sakapātu citronzāli, ingveru, sīki sagrieztu šalotes sīpolu un Taizemes čili dziļā pannā vai zupas katlā uzvāra. Samazina karstumu un vāra 20 minūtes.

2. Pa to laiku pagatavo rīsus. Tos iepriekš noskalo, ieber katliņā, pievieno ūdeni un uzkarsē. Katliņam uzliek vāku, samazina uguni un gatavo aptuveni 15 minūtes, līdz ūdens pilnībā uzsūcies.

3. Buljonu nokāš un lej atpakaļ katlā. Pievieno kokosriekstu pienu, šķēlītēs sagrieztas sēnes, sagrieztus ķiršu tomātus un sāli. Turpina vārīt 10 minūtes.

5. Katlu noņem no uguns un iemaisa laima sulu un koriandru. Pagaršo zupu, ja nepieciešams, pielāgo garšu – tai jābūt krēmīgai, sāļai un nedaudz skābai. Nepieciešamības gadījumā var pievienot vēl nedaudz čili. Pasniedzot bļodiņas vienā pusē pievieno rīsus un blakus lej zupu. Dekorē ar koriandru un laima daiviņu.

Foto: no Pinterest

Salāti

Cēzara salāti ar Naturli šniceli

Sastāvdaļas (4 porcijas)

Salātiem: 2 galviņas romiešu salātu, 4 Naturli šniceles vai viens iepakojums, ķiršu tomātiņi, maize grauzdiņiem, vegāniskais parmezāns (pēc izvēles).

Mērcei: 1 glāze vegāniskās majonēzes, 1 ēd.k. kaperu, 2 ķiploka daiviņas, 2 tējk. Dižonas sinepju, 1 tējk. melno piparu, 1/3 glāzes ūdens, 2 tējk. rauga pārslu.

Pagatavošana

1. Šniceles cep nelielā daudzumā eļļas uz vidējas uguns apmēram 10 min., līdz zeltainas.

2. Cepeškrāsnī saliek kubiņos sagrieztus maizītes gabaliņus un cep 180 grādos, līdz kraukšķīgi. Var apgrauzdēt arī uz pannas.

3. Visas mērces sastāvdaļas liek blenderī un sablendē.

4. Sagriež salātus un tomātiņus, liek bļodā un pa virsu lej mērci. Pievieno gabaliņos sagrieztas šniceles un grauzdiņus un visu samaisa kopā.

5. Pēc vēlēšanās pārkaisa ar vegānisko parmezānu.

Foto: no Pinterest

Interesanti vegāniskie produkti:

Rauga pārslas – ēdiena piedeva ar siera un riekstu garšu, kas iegūta no neaktīva rauga. Nesatur mākslīgas piedevas, ĢMO un konservantus.

Rauga pārslas ir vērtīgs B grupas vitamīnu, kā arī biotīna, folskābes, pantotēnskābes, minerālvielu un dzelzs avots. Satur daudz šķiedrvielu un olbaltumvielu.

Gards siera aizstājējs – vegānam vai vienkārši veselīgam uzturam.

Tofu siers jeb sojas biezpiens, ko iegūst un pagatavo no sojas pupiņām, ir bagātīgs olbaltumvielu avots un satur daudz B grupas vitamīnu, kalciju, dzelzi.

Dabīgs siers ir bez garšas, kāds tas būs pagatavojot, pilnībā atkarīgs no tevis, tāpēc, pievienojot garšvielas – kanēli vai kaut ko asu, vai tieši sāļāku –, var veidot savas garšas un pielāgot garšu kārpiņām.

Vegānā šnicele no sojas proteīna. Iespējams iegādāties jau gatavu vai mēģināt meistarot pašu spēkiem.

Saistītie raksti

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz