Svētdiena, 28. aprīlis Terēze, Gundega
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: Sātīgais, sildošais sautējums

Reiz kāds asprātis komentēja, ka sautējums jau ir tas pats, kas zupa, kurai noliets šķidrums. Bet gan zupas, gan sautējumi ir klasiski ēdieni, kas jo īpaši labi garšo aukstā laikā.

Receptes: Sātīgais, sildošais sautējums
Foto: Ilustratīvs
10.12.2023 06:30

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Senajiem cilvēkiem gaļa bija ļoti būtiska maltītes daļa. Sākotnēji to cepa uz uguns. Kad parādījās trauki, tad jau varēja domāt par citādākām, ērtākām gatavošanas metodēm un nebija jāgrauž apogļojušies gaļas gabali.

Uzskata, ka gaļas sautēšanu virs atklātas uguns ļaudis aizsāka 8000 gadu senā pagātnē.

Tātad sautēšana un vārīšana ir viena no vissenākajām metodēm.

Lai taupītu laiku un ēdienu bagātinātu, turpat pie gaļas iemeta arī dārzeņus un graudus. Līdzīgi gatavoja zivis.

4. gadsimtā pirms mūsu ēras Romā bija zināma kāda pavārgrāmata, kurā ierakstītas gan jēra gaļas, gan zivju sautējumu receptes.

Viduslaikos gaļas sautējumu ar piedevām uzskatīja par nabaga ļaužu ēdienu.

Mūsdienās to prot pagatavot vai katra saimniece, taču zināmas iemaņas un prasmes ir vajadzīgas, lai ēdiens sanāktu tiešām garšīgs.

Liepājniece Ilze Pūpola ir divu mazu bērnu mamma un labprāt dalījās ar savu gatavošanas pieredzi.

“Cik zinu, mana mamma šī – gaļas un kartupeļu – sautējuma recepti aizguva no savas mammas, tāpēc to saucam par ģimenes mantojumu. Zinu omītes stāstīto, ka opaps strādāja smagu darbu “Metalurgā”, tāpēc gaļas sautējums gatavots bieži. Tā, lai vīram būtu spēks,” Ilze atsauca atmiņā dzirdēto.

“Omai bija smags čuguna katls, ko mantoja mamma. Kad apprecējos, viņa to uzdāvināja man, jo svarīgi, lai sautējums gatavotos katlā ar biezu dibenu.”

Tajā gaļas gabaliņus vispirms kārtīgi jāapcep, lai brūni. Atsevišķi uz pannas Ilze apcep burkānus un sīpolus. 

I. Pūpola: “Jāatzīst, ka omītes gaļas-kartupeļu sautējuma recepti esmu nedaudz uzlabojusi ar garšvielām pēc savas gaumes. Viņa savulaik izmantoja tikai piparus, lauru lapu, ķiplokus un sāli.”

Jāsagādā apmēram puskilograms cūkgaļas, liels sīpols (tos var likt arī vairāk), viens burkāns, apmēram 1 kilograms kartupeļu. Noderēs pipari, timiāns, lauru lapa, ķiploki, sāls vai kāda no mīļākajām garšvielām.

Ēdiens kļūst interesantāks, ja nedaudz pievieno arī tomātu pastu.

Gabalos (apmēram 4×4 cm) sagrieztu cūkgaļu nosusina papīra dvieļos un liek sausā, sakarsētā čuguna katlā apcepties. Ja gaļa pavisam liesa, bez taukiem, pielej eļļu. Apcepot iegūtā garoziņa iekšpusē saglabās gaļas sulu.

Pašās gatavošanas beigās apcepto gaļu apkaisa ar sāli, pipariem un kaltētu timiānu, dažas sekundes pasilda, lai izdalās garšvielu aromāts. Uz brīdi noslēdz liesmu.

Pannā apcep sarīvētu vai gabaliņos sagrieztu burkānu un sagriezto sīpolu. Kad brūni, liek katlā pie gaļas.

Seko svarīgs omītes padoms, kas tiek ievērots līdz pat šai dienai. Proti, pannā, kurā cepa dārzeņus, ielej apmēram puslitru ūdens. Pieliek nedaudz sāls, lauru lapu un 5 piparu graudiņus. Tad saturu uzvāra un verdošu ielej katlā.

Šķidrumam gaļa būtu jānosedz pilnībā. Zem vāka vāra uz nelielas uguns apmēram 40 minūtes, līdz cūkgaļa mīksta.

Tad pieber nomizotus, sagrieztus kartupeļus. Šķidrumam jābūt tik daudz, lai kartupeļi tikai nedaudz būtu virs ūdens. Ja kartupeļi ar ūdeni būs nosegti pilnībā, sanāks zupa, nevis sautējums.

Vārīšanas pašās beigās pievieno ēdamkaroti tomātu pastas. Visbeidzot, kad kartupeļi un gaļa mīksta un uguns noslēgta, sautējumā iemaisa 2–3 izspiestas ķiploka daiviņas. Vāku virsū un lai atpūšas 10 minūtes.

Ja ķiploku pieliek ātrāk un pavāra, tā garša un aromāts vairs nav tik izteikts.

I. Pūpola: “Mūsmājās pieņemts, ka katrai porcijai virsū uzber sakapātas dilles un uzliek vēl kārtīgu karoti krējuma. Klāt ēdam mammas skābētos kāpostus vai sālītos gurķīšus!”

Receptes

Dārzeņu sautējums

Vajadzēs: 5 kartupeļus, 3 burkānus, 600 g cūkgaļas, 3 sīpolus, 1 papriku, 1 aso piparu, kāpostu, 4 ķiploka daiviņas, 1 tomātu, selerijas sakni, garšvielas (piemēram, hmeli-suneli), ķimenes, sāli, zaļumus.

Cūkgaļu sagriež gabalos un apcep uz sakarsētas pannas. Liek katlā kopā ar garšvielām, uzlej ūdeni un sautē apmēram stundu.

Sagatavo, sagriež visus dārzeņus un tos apcep uz pannas. Sāk ar sīpoliem un ķiplokiem. Kad gaļa mīksta, pieber sagatavotos dārzeņus. Kopā ar garšvielām sautē vēl 30 minūtes. 

Kartupeļu un skābo gurķu sautējums

Vajadzēs: 10 kartupeļus, 2–3 sīpolus, ķiploku, 3–4 skābētus (sālītus) gurķus, kūpinātu cauraudzīti vai tīru speķi, lauru lapas, piparus, sāli pēc garšas, skābo krējumu.

Nomizotus kartupeļus sagriež garenos stienīšos un mazā ūdens daudzumā novāra gandrīz mīkstus.

Cauraudzi, sīpolus, ķiplokus sagriež un uz pannas sacep ar pipariem, tad pieliek kartupeļiem un mazliet pasautē kopā ar lauru lapu.

Pieber sīki sagrieztus gurķus un iemaisa arī skābo krējumu. Visu sautē vēl 10 minūtes.

Maltās gaļas sautējums

Vajadzēs: apmēram 500 g maltās gaļas, maziņu vai pusi kāpostgalvas, 3–5 burkānus, 7–10 kartupeļus, konservētos zirnīšus, 2 sīpolus, zaļumus vai kaltētas dilles, garšvielas.

Ar dārzeņu daudzumu var brīvi variēt, cik daudz tos vēlies. Nomazgā, sagatavo dārzeņus.

Smalkās skaidiņās sagriež kāpostu, burkānus pusripiņās. Kartupeļus sagriež mazos gabaliņos. Sagriezto kāpostu un burkānus liek kopā katlā sautēties. Atsevišķā katliņā izvāra kartupeļus.

Kad kāposti un burkāni nedaudz pasautējušies, tiem pievieno sagrieztu sīpolu, garšvielas un sāli. Kamēr dārzeņi sautējas, kartupeļus nokāš, uzliek vāku un atstāj. Pannā apcep malto gaļu ar sagrieztu sīpolu.

Kad kāposti un burkāni mīksti, tiem pievieno konservētos zirnīšus un vārītos kartupeļus, kā arī apcepto malto gaļu un dilles.

Samaisa un atstāj pāris minūtes uz lēnas uguns zem vāka pasautēties. Ēd kopā ar salātiem vai krējumu.

Vegāniskais lēcu sautējums

Vajadzēs: 2 ēd.k. olīveļļas, 1 sīpolu, 2 burkānus, 3 selerijas kātus, 2 kartupeļus, 2 glāzes lēcu, 4 tējk. kūpinātās paprikas, 2 tējk. timiāna, 6 glāzes dārzeņu buljona, 3 ēd.k. tomātu pastas, 1 ēd.k. citrona sulu, sāli, kapātus zaļumus.

Noskalo lēcas. Katlā ielej eļļu un tajā 10 minūtes apcep sagrieztu, sasmalcinātu sīpolu, burkānus, seleriju, pieber sāli. Pievieno ķiploku un kartupeļus, cep vēl 2 minūtes.

Pieber lēcas, kūpināto papriku, timiānu, pielej  buljonu. Uzvāra, bet tad samazina karstumu.

Turpina vārīt bez vāka apmēram 20 minūtes, līdz lēcas mīkstas. Pievieno tomātu pastu un citrona sulu. Silda vēl 5 minūtes, līdz lēcas ir pilnīgi gatavas. Pārkaisa zaļumus. Pasniedz ar grauzdētu maizi.

Burkānu-zirnīšu sautējums

Vajadzēs: 600 g mizotu burkānu, 300 g zaļo zirnīšu (saldēti vai konservēti), 300 ml saldā krējuma, 50 g sviesta, 1 ēd.k. miltu, cukuru, sāli, piparus.

Burkānus sagriež gabaliņos vai kubiņos un mazā ūdens daudzumā katlā sautē uz mazas liesmas. Pievieno šķipsnu cukura.

Ja izmanto saldētos zirnīšus, tos liek sautēties, kad burkāni kādu brīdi jau pavārījušies, ja konservētos, tos pieber, kad burkāni gandrīz jau mīksti.

Kamēr dārzeņi sautējas, pannā izkausē sviestu, pievieno miltus un apcep zeltainus. Uzlej saldo krējumu, samaisa, karsē, lai uztumējas.

Kad burkāni un zirņi gatavi, ūdenim jābūt iztvaikojušam. Saldā krējuma mērci pārlej sautējumam, apmaisa un uzkarsē. Pieliek sāli, piparus. Pasniedz ar gaļu vai zivi.

Foto: Ilustratīvs

Sautējums ar zivi

Vajadzēs: zivju filejas, garšsaknes, dārzeņus, sviestu, ūdeni.

Katlā kārtām liek gabaliņos sagrieztus, apsālītus zivju filejas gabaliņus, notīrītas sasmalcinātas garšsaknes un dažādus dārzeņus.

Virsū uzliek dažas karotes tauku vai sviesta, uzlej mazliet ūdens un sautē cepeškrāsnī vai uz plīts, kamēr dārzeņi mīksti.

Mana bērnības garša

Tikai ne speķi!

Juris Pavītols, mūziķis:

– Daudz nedomājot, varu nosaukt trīs. Pirmā ir ķimeņu tēja, otrā liepziedu tēja un trešā – dārzeņu zupa. Tās atceros kopš agras bērnības, kad man varēja būt gadi trīs, četri. Viss nosauktais garšo joprojām.

Mājās ēdienus gatavoja memme, kā visi viņu saucām. Tā viņa tika saukta, dēvēta pat savā darbavietā.

Atceros reizi, kad pie mums no laukiem bija atbraukusi vecmamma un atvedusi lielu kūpinātas gaļas gabalu, ko nolika uz krēsla. Mani pieaicināja klāt. Biju tikai nedaudz pāraudzis tā krēsla augstumu.

Jautāja, vai gribu gabaliņu gaļas. Teicu, ka gribu to balto, un man nogrieza speķa šķēli. Kopš tā laika speķis man nekad vairs nav garšojis…

Saistītie raksti

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz