Svētdiena, 5. maijs Ģederts, Ģirts
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: Komplektā ar etiķi, sāli un cukuru

Jaunajai ražai ienākoties, jāsāk apsvērt, kā daļu saglabāt ziemai. Klasisks un uzticams paņēmiens – konservēšana. Droši vien katrai namamātei ir vairākas gadu laikā pārbaudītas receptes, kas izdodas vienmēr. Taču jāuzdrošinās pamēģināt arī kaut ko jaunu. Varbūt iznāk un iegaršojas!

Receptes: Komplektā ar etiķi, sāli un cukuru
Foto: Ilustratīvs
13.08.2023 06:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Pieredzes stāsti

Maija Folka gurķu ievārījuma recepti pirms vairākiem gadiem atradusi kādā žurnālā, izmēģinājusi un saglabājusi.

Patiesībā, lai tiktu pie ievārījuma, ceļš nav no īsajiem. Gurķīši vispirms pašai jāiesāla, bet tas nebūt nav sarežģīti.

Nepāraugušus, nomazgātus gurķus liek traukā un pieliek 5 sagrieztas ķiploka daiviņas, sagrieztas dilles, pētersīļus.

Pāri pārlej marinādi, ko pagatavo šādi: 1 litrā ūdens iemaisa 1 ēdamkaroti sāls, 1 ēdamkaroti cukura un maisot uzvāra. Tad pielej 1 ēdamkaroti etiķa, vēlreiz uzkarsē līdz burbulim.

Šo marinādi pārlej gurķiem, lai tie būtu nosegti. Uzliek vāku un atstāj istabas temperatūrā. Gatavošanās prasīs vienu dienu.

Ja gribas pagatavot gurķīšu ievārījumu, tad vajadzēs šos sālītos gurķus un sīrupam: 100 g cukura, 100 ml baltvīna etiķa un 100 ml ūdens.

Gurķus sagriež mazos kubiņos. Katliņā uz pavisam mazas uguns lēnām uzvāra sīrupu no minētām trim sastāvdaļām. Maisot vāra, kamēr šķidrums sāk biezēt. Tad pieber sagrieztos gurķus, samaisa un atkal uz mazas uguns vāra maksimāli 4 minūtes. Sapilda mazās burciņās.

Nu jau draugi šo ievārījumu pazīstot, bet sākumā ilgi nav spējuši noticēt, ka pie zivs vai gaļas ēdiena tiek pasniegts gurķu ievārījums.

Amanda Līce kādu laiku dzīvoja Anglijā un tur vienā no ēdienu gatavošanas blogiem uzgāja tā saucamo ”bread and butter pickles” jeb marinējumu sviestmaizēm – kaut ko līdzīgu, ko pie mums kioskos pievieno karstmaizēm.

A. Līce:

”Ļoti labi, ja mājās ir laba rīve, uz kuras gurķus var sagriezt plānās šķēlēs.

Tāpat smalki būs jāsagriež paprika, sīpols”.

Apmēram 10 nepāraugušus sagrieztos gurķus, papriku, sīpolu ieber sietā un pārkaisa ar sāli, lai viss atsulojas. Tam vajadzīga apmēram stunda.

Tikmēr katliņā ieber 150 g cukura, ko sajauc ar 250 ml ābolu etiķa. Maisot karsē, kamēr cukurs izkūst. Pieber 1 ēdamkaroti sinepju sēklu, 1 tējkaroti seleriju sēklu, 1/2 tējkarotes čili pārslu un 4 krustnagliņas. Visu uzvāra. Kad marināde burbuļo, tai pievieno no šķidruma notecinātos dārzeņus, vāra minūtes 5, ne ilgāk.

Tīrās, nelielās burciņās vispirms ieliek (sadala) izvārītos gurķus, papriku, sīpolu, pēc tam pārlej karsto marinādi. Ar atsevišķu tējkaroti burkas saturu samaisa, lai atbrīvotos no gaisa burbuļiem. Uzliek (neaizskrūvē) vāciņus un sterilizē 75 grādos 10–12 minūtes, aizvāko.

Amanda stāstīja, ka, lai arī šī piedeva ir ar jūtamu pikantumiņu, meita ļoti labprāt līdzi uz skolu ņem sviestmaizes, kas papildinātas ar šo mērcīti.

Receptes

Ātrie kabaču salāti

Vajadzēs: 1 vidēju kabaci, 1 papriku, ķiplokus pēc garšas, 4 mājas tomātus, sāli, 1 tējkaroti ar kaudzīti cukuru, 3–4 ēd.k. eļļas, 30 ml 9% etiķa.

Nomazgā, noblanšē, noņem mizu un sagriež tomātus. Nomazgā, nomizo, sagriež kabaci kubiņos. To pašu dara ar papriku.

Tomātus, papriku un kabačus liek pannā, uzlej eļļu. Pieliek sāli un cukuru.

Dārzeņus sautē mīkstus, beigās pievieno ķiplokus, kas izspiesti caur ķiploku spiedi. Uzkarsē, pielej etiķi un kārtīgi samaisa.

Karstus liek stikla burciņā, aizvāko. Kad atdzisuši, uzglabā ledusskapī.

Marinētas bietes

Vajadzēs: 1 kg biešu.

Marinādei: 1 l ūdens, 100–150 g cukura, 10 g sāls, 4–6 krustnagliņas, 8 smaržīgos piparus, 2 kanēļa miziņas, 2 lauru lapas, 1 tējkaroti ķimeņu, 8 ēdamkarotes 9% etiķa.

Bietes izvāra, nomizo, atdzesē, uz rupjas rīves sarīvē vai sagriež vienādos gabaliņos.

Gatavo marinādi – lej katlā ūdeni, pievieno garšvielas, izņemot ķimenes un etiķi, vāra 5–10 minūtes. Marinādi izkāš caur sietu, lai nodalītu garšvielas, pielej etiķi.

Sagatavotās bietes pilda dezinficētās burkās, pārkaisa ar ķimenēm un pārlej ar karstu marinādi. Pasterizē 80–85°C temperatūrā. 0,5 litra burkas – 10 minūtes, litra burkas 15 – minūtes.

Pēc pasterizēšanas burkas aizvāko, apgāž otrādi un patur 30 minūtes.

Foto: Ilustratīvs

Paprika un burkāni majonēzē

Vajadzēs: 2 kg paprikas, 300 g burkānu, 250 g majonēzes, 200 ml eļļas, 2 sīpolus, 1 ēd.k. kaltētu garšaugu (timiāns, raudenes, pētersīļi), 1 tējk. melno piparu graudu, 1/2 tējk. maltu čili piparu, sāli.

Paprikas iztīra, sagriež salmiņos. Burkānus sarīvē rupjās skaidiņās. Sīpolus sagriež plānās šķēlītēs.

Dārzeņus ber katlā, pievieno eļļu un garšvielas un uz nelielas uguns apmaisot sautē 40 minūtes. Tad iemaisa majonēzi un ņem nost no uguns.

Pilda burciņās, uzliek vāciņus. Sterilizē 45 minūtes 70 grādos un aizvāko pavisam.

Vasaras salāti

Vajadzēs: 1 ziedkāpostu, 1 ripiņās sagrieztu burkānu, 1 smalki sagrieztu papriku, 280 g olīvu, 2 smalki sagrieztus seleriju kātus, 4 čili pākstis, smalki sagrieztas. 1 glāzi baltvīna etiķa, 1 glāzi olīveļļas, 1/2 glāzi sāls, 3 ķiploka daiviņas, 2 tējk. kaltēta oregano, 1 tējk. sarkano piparu pārslu, ūdeni.

Ziedkāpostus sadala mazās rozetēs, burkānus un seleriju sagriež ripiņās, sasmalcina papriku un čili. Visu liek bļodā, pievieno sāli, pārlej ar ūdeni, tā, lai tas nosegtu dārzeņus. Liek uz nakti ledusskapī.

Nākamajā dienā dārzeņus liek sietā un noskalo ar aukstu ūdeni. Bļodā sakuļ etiķi, rupji sagrieztus ķiplokus, oregano un piparu pārslas. Lēnām iekuļ eļļu, līdz masa kļūst viendabīga. Pievieno dārzeņus, olīvas un kārtīgi samaisa.

Liek uz 8 stundām ledusskapī. Dārzeņus kopā ar marinādi liek burciņās un tad uz pagrabu vēsumā.

Klasiski marinēti kāposti

Vajadzēs: 1 kāpostgalvu, 1–2 tējk. sāls, melno vai smaržīgo piparu graudiņus, lauru lapas, krustnagliņas.

Marinādei: 1 l ūdens, 120–180 ml 9% etiķa, 4 tējk. cukura, 1,5 tējk. sāls.

Smalki saēvelētus kāpostus bļodā pārkaisa ar sāli, rūpīgi samaisa un atstāj uz 3 stundām, lai ievelkas.

Katrā burkā liek pa lauru lapai, 2–3 krustnagliņām, 5–6 melno piparu graudiņiem. Tad piepilda burku ar kāpostiem, viegli sastampā un pārlej ar marinādi.

Burkām uzliek vāciņus, 1/2 litra burkas pasterizē 20 minūtes 85 grādos, aizvāko un apgriež uz vāciņa.

Labi izskatās, ja baltos kāpostus burkās liek kārtām ar sarkanajiem kāpostiem.

Foto: Ilustratīvs

Sagatave soļankai

Vajadzēs: 2–3 kg gurķu (vislabāk pāraugušus), 1 ķiploka galviņu, 1 ēd.k. sāls, 1/2 glāzi cukura, 100 g 9% etiķa, 100 g eļļas, 250–300 g tomātu pastas, pēc izvēles 4–5 blanšētus tomātus bez mizas.

Smalki sagriež gurķi, ķiploku, pieber cukuru, sāli un atstāj uz stundu atsuloties. Pēc tam liek uz uguns un vāra salātus.

Kad masa sāk burbuļot, pievieno eļļu, tomātu pastu, sagrieztus tomātus un karsē. Pievieno etiķi.

Turpina vārīt, līdz gurķi maina krāsu, un tad karstu masu pilda sterilizētās burkās, aizskrūvē ar sterilizētiem vāciņiem. Nekarsē un nesedz, tikai atdzesē.

Sagatave rasoļņikam

Vajadzēs: 3 kg svaigu gurķu, 1 kg sīpolu, 1 kg burkānu, 0,6 litrus tomātu pastas, 250 g cukura, 200 ml eļļas, 2 ēd.k. sāls, 100 g 9 % etiķa, 500 g vārītu grūbu.

Sagrieztus, sarīvētus dārzeņus samaisa katlā ar sāli, cukuru, eļļu, tomātu pastu un sutina 40–45 minūtes, kamēr mīksti. Pievieno vārītas grūbas, tad etiķi, sautē vēl 5–7 minūtes. Karstu liek sterilizētās burkās.

Uzziņai

Kā sterilizēt burkas

Cepeškrāsnī. Izmanto visbiežāk. Izkārto burciņas uz cepeškrāsns restītēm, lai tās savstarpēji nesaskaras. Liek vēsā cepeškrāsnī un sterilizē 20 minūtes.

Uzsilda cepeškrāsni līdz 130°C, ne karstāku, jo tad trauki var saplīst.

Trauku mazgājamā mašīnā. Šī metode ir ļoti svarīga, ja trauku mašīnas uzstādījumi paredz īpaši augstu ūdens temperatūru (100°C) vai ir aprīkojums ar tvaiku.

Piepilda trauku mašīnu ar tīrām, istabas temperatūras burciņām un liek mazgāties uz vismaz 20 minūtēm.

Mikroviļņu krāsnī. Iztīra burciņas kā parasti, kārtīgi izberž, izskalo un nosusina, taču atstāj tās viegli mitras. Ieliek mikroviļņu krāsnī uz 30–40 sekundēm (atkarīgs no burkas izmēra).

Būtiski ieteikumi

  • Nejauc temperatūras! Aukstus produktus liec aukstā burciņā, karstus – karstā!
  • Neizmanto pavisam vecus vāciņus. Ja tie ir sarūsējuši, deformējušies, ieplīsuši – met prom, pretējā gadījumā tie var neradīt vajadzīgo vakuumu un saturs sabojāsies.
  • Izņem sterilizētās burciņas no krāsns vai mašīnas tad, kad esi gatavs tās pildīt, pretējā gadījumā burka pārāk ātri atdzisīs.
  • Vienmēr sterilizē vairāk trauku, nekā domā, ka būs vajadzīgs. Labāk, lai ir kāda lieka burciņa.
Saistītie raksti

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz