Sestdiena, 27. aprīlis Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: Jaunie kartupeļi – latviskā garša ar plāno miziņu

Kad tirgū var nopirkt šī gada ražas jaunos kartupeļus, sajūtas ir divējādas. Pirmā: prieks par tik gaidītajiem bumbuļiem. Otrā: mazliet skumji, jo tie ziņo, ka vasara jau griežas uz otru pusi.

Receptes: Jaunie kartupeļi – latviskā garša ar plāno miziņu
Foto: Ilustratīvs
16.07.2023 06:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Mammai, omai – visgaršīgākie

Apkopojot liepājnieku pieredzes un atmiņu stāstus par jaunās ražas kartupeļiem, visi kā viens atzina, ka ”tā garša” rosina tikai vispozitīvākās sajūtas. Acīmredzot tāpēc, ka kartupeļi laiku laikos, gadsimtiem ilgi bijuši un joprojām ir latviešu otrā maize.

Inga Goba: ”Esmu padomju laika pilsētas bērns un ļoti labi atceros, kā ik vasaru mamma, nākot no darba, atnesa dažus kilogramus jauno kartupelīšu.

Arī toreiz tie bija dārgāki par vecajiem, tāpēc mamma vienmēr pirka pašus mazākos, kas maksāja lētāk.

Mazos bumbulīšus sabēra bļodā ar ūdeni un tad katru ar birstīti kārtīgi nobirstēja. Miziņas tik viegli atdalījās! Brīnījos, kāpēc tā? Kāpēc jaunos var nobirstēt, bet vecajiem miza jāgriež nost ar nazi? Vēl prātoju, kā tie jaunie tik ātri, salīdzinot ar vecajiem kartupeļiem, var izvārīties. Mamma daudz neskaidroja, vien izmeta: ”Tāpēc, ka šie ir jaunie!”

Pie mājas mums bija mazs dārziņš, un pirms pusdienām mani sūtīja pēc dillēm un lociņiem. Kad kartupelīši bija izvārījušies, ūdens noliets, tiem virsū uzbēra sakapātās dilles, lokus, uzlika katlam vāku un sakratīja. Sākās tik ilgā gaidīšana… patiesībā – tikai pāris minūtes.

Kad vāku noņēma, gaisā pacēlās ne ar ko citu nesajaucama smarža, ko atceros joprojām.”

Lilija Berezina: ”Vasaras bērnībā vadīju pie omas laukos, un viņa man iemācīja sačamdīt kartupeļus. Laikam jau pieaugušajiem arī ļoti gribējās ātrāk tikt pie jaunajiem veco, apnikušo kartupeļu vietā, tāpēc omīte ņēma mani līdzi, kad devās uz kartupeļu lauku.

Zeme bija liesa, smilšaina, un viņa, ceru mazliet atrušinot, roku bāza zemē, lai, kā pati teica, sačamdītu, cik lieli kartupelīši izauguši. Tolaik laukos tos siltumnīcās vai plēves mājās neaudzēja, lai tiktu pie ātrākas ražas. Zem katra cera tika atrasts un norauts lielākais bumbulis, līdz tie salasījās vienai ēdienreizei.

Tā kā lauku mājās bija gan piens un krējums, gan sviests un rūgušpiens, tad jaunos kartupeļus gatavoja ar sviestu. Oma tos nomazgāja un ar visu mizu lika vārīties sālsūdenī. Tikmēr sagrieza dilles un sakapāja jaunos ķiplokus.

Pēc nokāšanas katlā ielika krietnu karoti sviesta, uzbēra dilles, ķiplokus, sakratīja un kādu brīdi atstāja ievilkties. Tādus karstus arī ēdām, piedzerot kunkuļainu rūgušpienu.

Kā atkal klāt jauno kartupeļu laiks, tā man atmiņā laukos pavadītās vasaras un tikko izvārīto jauno kartupeļu garša.

Tik latviska un ne ar ko citu nesalīdzināma.”

Savukārt Anželikai Timparei ir sava, pārbaudīta recepte: ”Nopērku vidējus jaunos kartupeļus, nomazgāju tekošā ūdenī un katru nosusinu papīra dvielī. Pārgriežu uz pusēm un apkaisu ar tiem paredzētām garšvielām. Mazliet apslaku ar olīveļļu.

Lieku cepšanas maisā uz plāts un šauju cepeškrāsnī iekšā. Gatavus ēdu ar dažādām pašas gatavotām krējuma vai jogurta mērcēm.”

Receptes

Ar sviesta un ķiploku piedevu

Vajadzēs: 1 kg jauno kartupeļu, 150 g sviesta, sāli, dilles, 3 daiviņas ķiploka.

Nomazgā, nokasa miziņu, vāra sālsūdenī. Sasmalcina dilles, sakapā ķiploku. Gataviem nolej ūdeni, pieliek dilles, ķiplokus un 150 g sviesta. Zem vāka sakrata, atstāj uz 5 minūtēm. Liek bļodā, pārlej izkusušo sviestu.

Gatavoti cepeškrāsnī

Vajadzēs: 1 kg jauno kartupeļu, 4 daiviņas ķiploka, sviestu, zariņu rozmarīna, dilles, maltus piparus, sāli.

Novārītus kartupeļus nosusina, liek cepšanas formā. Pievieno kapātus ķiplokus, sāli un piparus. Vēsu sviestu sagriež kubiņos un izkārto pa virsu kartupeļiem. Pārkaisa sakapātu rozmarīnu.

180 grādos cep 30 minūtes. Pirms pasniegšanas pārkaisa ar dillēm.

Ar sieru

Vajadzēs: 1 kg mazu jauno kartupeļu, 4 daiviņas ķiploka, 60 g sviesta, 100 g mocarellas, 100 g fetas, sāli, zaļumus.

Izvāra jaunos kartupeļus, ūdeni nolej, kartupeļus nosusina. Uz pannas sviestā viegli apcep sakapātus ķiplokus, noņem no uguns.

Vārītos kartupeļus liek formā, pārlej ar ķiploku sviestu. Mocarellu un fetu sagriež šķēlītēs, pārklāj pāri kartupeļiem. Formu liek cepeškrāsnī 200 grādos. Gatavs, kad siers izkusis.

Vasaras salāti

Vajadzēs: puskilogramu jauno kartupeļu, 200 sviesta pupiņu, šprotes eļļā (apm. 150 g), olīvas bez kauliņiem, citrona sulu, olīveļļu, piparus, sāli.

Kartupeļus kopā ar sviesta pupiņām novāra, nosusina, sagriež gabaliņos. Salātu bļodā liek sagrieztas šprotes, pievieno sāli, piparus, citrona sulu un samīca ar dakšiņu. Pieliek sagrieztas olīvas, vārītos kartupeļus un pupiņas.

Pielej olīveļļu, samaisa, atstāj uz 10 minūtēm, lai ievelkas.

Mērces pie jaunajiem kartupeļiem

Visām mērcēm pamatā 1:1 var izmantot krējumu, kas sakults ar bezpiedevu jogurtu. Jogurta vietā var likt arī majonēzi ar neitrālu garšu.

Ar lociņiem

Mērcē iemaisa sagrieztus lociņus, piparus, sāli, maltu papriku. Var pievienot sakapātas dilles un pētersīļus.

Ar lasi

Mērcē iemaisa gabaliņos sagrieztu kūpinātu lasi un sakapātus kaperus. Papildina ar sāli un dillēm.

Ar tomātiem

Svaigus tomātus sagriež gabaliņos un kopā ar paciņu biezpiena iejauc mērcē. Pieliek sāli, piparus vai citronpiparus. Var pielikt arī dilles vai lociņus.

Ar gurķi

Gurķīšus nomazgā un uz rupjas rīves sarīvē. Kopā ar iecienītajām garšvielām iemaisa mērcē.

Saistītie raksti

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz