Sestdiena, 27. aprīlis Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: Mikrozaļumi ir izcils enerģijas avots

Pēc ziemas tumšajiem mēnešiem cilvēkiem ir jāatjauno spēki. Šajā ziņā mikrozaļumu dīgsti var būt ļoti vērtīgi, jo spēj dot nepieciešamos vitamīnus, antioksidantus un minerālvielas. Tie ir pieejami veikalos, tirgos, kā arī samērā viegli izaudzējami pašiem.

Receptes: Mikrozaļumi ir izcils enerģijas avots
Mikrozaļumus to uzturvērtības dēļ dēvē arī par brīnumaugiem. (Foto: no mājražotāja “Zaļā kaste” arhīva)
09.03.2024 06:15

Agrita Maniņa

"Kurzemes Vārds"

Mikrozaļumi satur līdz 40 reizēm vairāk vērtīgo uzturvielu nekā šie paši pieaugušie augi. Turklāt dīgsti un lapiņas ir garšīgas un ļoti veselīgas, arī vienkārši audzējamas pat mājas apstākļos.

“Mikrozaļumi aug no vienas līdz trīs nedēļām, atkarībā no to veida, tad ražu nogriež.

Lai tie sniegtu organismam visas nepieciešamās vielas, tos svarīgi lietot tieši veģetācijas periodā.

Nevajadzētu zaļumus audzēt lielākus, jo tālāk aktīvās vielas tērēs arī savai augšanai un nobriešanai,” iesaka aptieku tīkla “Apotheka” farmaceita asistente Agnese Jursa.

Vienkāršas un spēcinošas brokastis – pie biezpiena piegriezti redīsi un brokoļi, pie sēnēm un pa virsu visam – kolrābji. Foto: no mājražotāja ”Zaļā kaste” arhīva

Diedzēt var daudz ko – redīsu, sinepju, kressalātu, saulespuķu, biešu, brokoļu, kolrābju, amaranta, kāpostu sēklas un citas; kviešu, miežu, rudzu, griķu un auzu graudus; pupiņas, pelēkos zirņus, lēcas.

Sēklu diedzēšana nav sarežģīta, tik daudz, ka prasa regulāru uzmanību, atzīst liepājniece Rita Brauna, kas otro gadu istabas palodzi pārvērtusi par mazu dārzniecību. Iesējusi kāpostus un zirņus.

Viņa saka:

svarīgi ir sekot līdzi, lai sēkliņas no sausuma neiekalstu un arī nepeldētu ūdenī, par daudz salietas.

Parastākais veids ir diedzēt burciņā vai speciālā diedzējamā traukā, bet var izlīdzēties arī ar šķīvi. Tam uzklāj samitrinātu papīra dvieli vai drāniņu, uz tās uzber sēklas.

Kad pēc divām līdz septiņām dienām parādās dīgļlapas, dīgsti ir gatavi lietošanai.

Rita iesēja parastos plastmasas trauciņos, kādos pārdod veikalos salātus. Tiem klājas dažādi.

Tā kā mājās ir mazi bērni, gadās, ka trauciņi arī lido.

Taču mamma par to neskumst, jo mazās ķibeles vairākkārtīgi atsver bērnu interese par to, kas aug. Viņi vēro un palīdz kopt, nepacietībā gaida rezultātu. Gan arī iemācīsies mikrozaļumus ēst.

Ideālas pusdienas – laša fileja, rīsi, salāti un ”Zaļās kastes” mikrozaļumi. Foto: no mājražotāja ”Zaļā kaste” arhīva

Receptes

Zaļumu eļļa

Vajadzēs dažādus zaļumus (pētersīļus, dilles, baziliku un citus), ķiploka daiviņu, šķipsniņu sāls, augstas kvalitātes olīveļļu.

Visus zaļumus liek traukā vai piestā. Pievieno ķiploku, sāli, olīveļļu un visu sablendē.

Šādi pagatavota eļļa ir aromātiska un piešķir ēdieniem izcilu garšas niansi.

Pesto mērce

Ņem dažādu garšaugu, zaļumu lapas, mazliet sāls, citronu, ciedru riekstus riekstus un cietā tipa sieru pēc izvēles.

Garšaugu un zaļumu lapas sakuļ ar eļļu, citrona sulu, riekstiem un pierīvē sieru.

Gatavojot šo mērci, pareizāk ir izmantot piestu, bet var arī ar blenderi vai mikseri. Savukārt zaļumus, ķiploku un riekstus var samalt gaļas maļamajā mašīnā.

Pēc tam pievienot olīveļļu, sarīvētu sieru, nedaudz sāli.

Kokteilis enerģijai

Jāsagādā 1 nelielu gurķi, 1 mazu avokado, saišķīti dažādu zaļumu pēc izvēles, 2 seleriju kātus, sauju spinātu, dažas svaigas piparmētras lapiņas, 1 mazu banānu (var būt saldēts), pēc izvēles saldētās ogas, ēdamkaroti maltu linsēklu, ēdamkaroti kamas un labu ūdeni, kefīru vai augu dzērienu.

Visu sablendē un pēc garšas pievieno citrona sulu.

Kokteiļa pagatavošanai variējiet ar mājās esošajām sastāvdaļām – var pievienot kādu brokoļa rozeti, cukini vai kabaci, dažādus zaļos salātus.

Ātrā brokastu maize

Būs nepieciešamas 4 apgrauzdētas pilngraudu maizes šķēles, 2 avokado, 2 bekona sloksnītes, 2 ēdamkarotes grauzdētu sālītu ķirbju sēklu, malti melnie pipari, mikrozaļumi pēc izvēles.

Avokado mīkstumu saspaida, bekonu smalki sagriež. Maizes šķēles apziež ar avokado masu, tai pāri liek bekona gabaliņus. Tad liek ķirbju sēklas, ko viegli pārkaisa ar pipariem.

Maizes šķēli dekorē ar mikrozaļumiem.

Padomi

Kā ēst mikrozaļumus?

– Var būt laba uzkoda bez jebkādas sagatavošanas.

– Pievienot ēdieniem. Liek salātos, kokteiļos, aukstajos un siltajos ēdienos. Laba piedeva jebkuram pamatēdienam, omletei vai frittatai, kam dažādo garšu un pievieno krāsu.

– Ar mikrozaļumiem var aizstāt salātus burgerā vai uz sviestmaizes.

– Izteiksmīgs garnējums salātiem, zupām, plātsmaizēm un picām, var papildināt sulas vai smūtija uzturvērtību.

– Labi sader ar biezpienu, redīsiem un gurķiem. Lieliski papildina sutinātus un vārītus dārzeņus. Sakapātus var pārkaisīt vārītiem kartupeļiem tāpat kā dilles, arī pārbirdināt rīsiem. Pie zivju un gaļas ēdiena gan labi garšo, gan arī labi izskatās.

– Gatavo pesto mērci, humusu, var likt pildījumos, omletēs, smūtijos.

– Tāpat kā ar piparmētru lapiņām var dekorēt saldēdienu – likt uz putukrējuma, krēma vai augļiem, vai zemenēm.

Foto: no mājražotāja ”Zaļā kaste” arhīva

Uzziņai

Kalē kāposti. Stiprina imunitāti, uzlabo, sirds un asinsvadu sistēmas darbību, samazina holesterīna līmeni. Kalē kāpostu asni un mikrozaļumi garšo maigi un saldi. Tos var izmantot dažādos salātos vai uzlikt uz maizītes.

Brokoļi. Regulē vielmaiņu, stiprina imunitāti, veicina dabīgu organisma aizsardzību pret ļaundabīgiem audzējiem. Dīgsti garšo tāpat kā brokolis vasarā, tikai garša ir nedaudz koncentrētāka. Tos var lietot kā piedevu salātiem, zupām, omletei vai uzbērt uz sviestmaizēm, lai piešķirtu ēdienam pikantāku garšas noti.

Kolrābji. Bagātīgs C vitamīna avots, uzlabo vielmaiņu un veicina gremošanu. Kolrābja mikrozaļumus var pievienot salātiem, zupām, kā arī lietot uz maizītēm.

Rukola. Veicina gremošanu, uzlabo asinsriti, nostiprina nervu sistēmu. Izcils enerģijas avots. Rukolas dīgstiem piemīt rūgtena un sinepēm raksturīga asa garša, kā arī riekstu aromāts, tāpēc rukola lieliski iederas salātos un kā piedeva gaļas ēdieniem. Svaigā veidā dīgstus var pievienot salātiem, makaronu ēdieniem, mērcēm, sieriem, olām un biezpienam.

Kviešu zelmenis. Attīra organismu, uzlabo imūnsistēmu un ādas stāvokli. Kviešu zelmeni noteikti varētu saukt par pašu vērtīgāko no visiem mikrozaļumiem. Vislielākā uzturvērtība ir kviešu zelmeņa sulā, tādēļ labāk to izmantot sulas veidā, pievienojot veselīgiem kokteiļiem, smūtijiem un sulām.

Melisa jeb citronmētra. Palīdz cīņā pret vīrusiem, nomierinoša. Melisa lieliski derēs kokteiļiem, smūtijiem un desertos. Sava krāšņā izskata dēļ to var izmantot arī kā dekoru jebkuram ēdienam.

Avots: medicine.lv

Saistītie raksti

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz