Receptes: Apēst pēdējos dārza labumus
Daudzi cenšas, cik vien ilgi var, pārtikt no pašu audzētiem dārza labumiem, aromātiskiem tomātiem un gurķiem, pupiņām un arī augļiem, jo pēc tam būs jāēd tikai tas, ko piedāvās lielveikali plauktos un būs sataupījuši zemnieki tirgū.

"Kurzemes Vārds"
Tāpēc trīs pavāri šoreiz piedāvā savas receptes ēdieniem, ko var pagūt izmēģināt kādām vieglām ģimenes pusdienām.
Pavāre un uztura speciāliste Jevgēnija Jansone aicina savā vasaras ēdienkartē izmēģināt kaut ko jaunu un piedāvā pagatavot gardus salātus ar grilētiem nektarīniem, kas tagad ir labā cenā veikalos, vai svaigu gurķu auksto zupu ar zaļajiem zirnīšiem.
Savukārt šefpavārs Raimonds Zommers iesaka trīs gardu, taču vienkāršu un ātri pagatavojamu desertu idejas, kas iepriecinās kā mazos gardēžus, tā arī viņu vecākus.
Bet pieprasītu pavārgrāmatu ”Našķoties” autore Zane Grēviņa teic, ka cepeškrāsnī dārzeņiem atveras pavisam jaunas garšas un smaržas un to cepšanai nepieciešams daudz mazāk taukvielu, tas ir veselīgāk, tāpēc viņas tomātu zupa top cepeškrāsnī.
Tas turklāt ir absolūts vissezonas ēdiens, jo bazilika pesto nopērkams nu jau visur vai viegli pašam pagatavojams.
RECEPTES
Salāti ar tomātiem un grilētiem nektarīniem
Vajadzēs: 3–4 nektarīni, 1–2 tomāti, mocarellas vai buratas siera bumbiņa, 1/2 sarkanā sīpola, 100 g spinātu lapu, 50 ml olīveļļas, 40 ml balzamiko mērces, 1 ķiploka daiviņa, 20 smalki sakapātas bazilika lapiņas, nedaudz smalki sakapātu pētersīļu, baziliks rotāšanai, sula no 1/3 citrona un 1 ēd.k. medus.
Katru nektarīnu sagriez 8 daiviņās, izņem kauliņus. Apslaki nektarīnu daiviņas ar olīveļļu un grilē 2–4 minūtes no katras puses.
Sajauc kopā visas mērces sastāvdaļas. Nedaudz mērces samaisi kopā ar spinātu lapām, pārējo atstāj salātu apslacīšanai.
Kārto uz šķīvja spinātu lapas, tomātu gabaliņus, grilētas nektarīnu daiviņas, sieru un sīpolus. Apslaki ar atlikušo mērci un pasniedz.
Gurķu-zirnīšu aukstā zupa
Būs nepieciešams: 8 gurķi, 200 g notīrītu zaļo zirnīšu, saišķis pētersīļu, saišķis diļļu, saišķis piparmētru lapu, sula no 1/2 citrona, 4 ēd.k. olīveļļas, 1 ķiploka daiviņa, 250–300 g paniņu, sauja riekstu vai sēkliņu pasniegšanai (var nepievienot).
Sablendē visas sastāvdaļas, līdz maisījums ir viendabīgs. Liec ledusskapī uz 3–4 stundām, lai zupa iegūst bagātīgu garšu.
Rotā ar smalki sagrieztiem gurķiem un zaļumiem. Klāt var pievienot sakapātus riekstus vai sēkliņas (piemēram, valriekstus, lazdu riekstus, mandeles, ķirbju sēklas).
Tomātu biezzupa ar pesto grauzdiņiem
Jāņem 1,2 kg tomātu, 1 liels sīpols, 3 vidēja izmēra burkāni, 6 daiviņas ķiploku, 50 ml olīveļļas, 250 ml saldā krējuma, 5–6 svaigas bazilika lapiņas, 2 ēdamkarotes bazilika pesto, 8 šķēles franču bagetes, 200 g labi kūstoša siera, olīveļļa maizes apcepšanai, sāls.
Tomātus un sīpolu sagriez palielos gabalos, liec karstumizturīgā traukā, pievieno nomizotas ķiploka daiviņas un ripiņās sagrieztus burkānus, pārlej ar olīveļļu, liec līdz 175 °C sakarsētā cepeškrāsnī un gatavo 1 stundu, ik pēc 15 minūtēm visu apmaisot.
Saceptajiem dārzeņiem pievieno bazilika lapiņas un, izmantojot virtuves kombainu vai rokas blenderi, samal viendabīgā masā. Zupu lej katlā, pievieno saldo krējumu, sāli un uzkarsē, līdz tā sāk vārīties.
Maizes šķēles apbrūnini uz pannas sakarsētā eļļā no abām pusēm, tad apzied ar bazilika pesto.
Zupu lej karstumizturīgās bļodiņās, maizes grauzdiņus kārto virspusē, tad pārber ar sarīvētu sieru, liec līdz 180 °C sakarsētā cepeškrāsnī un gatavo, līdz siers virspusē kļuvis brūns.
“Oreo” saldējums
Jāsagādā 170 g ”Oreo” cepumu, 240 g saldā krējuma – 35%, 200 g iebiezinātā piena, 100 g melleņu.
”Oreo” cepumus sadrupini mazos gabaliņos. Bļodā saputo saldo krējumu vidēji stingrās putās, tad pievieno iebiezināto pienu un turpini putot, līdz veidojas stingras putas.
Saputotajā saldajā krējumā piemaisi ”Oreo” cepumu gabaliņus, atstājot nedaudz arī dekoram.
Iegūto masu pildi izvēlētos trauciņos, pārber ar ”Oreo” cepumu gabaliņiem un liec saldētavā uz pāris stundām.
Kad masa sasalusi, servē un dekorē ar mellenēm.
Ātrā šokolādes kūka
Vajadzēs: 60 g milti, 100 g cukurs, 25 g kakao pulveris, 5 g cepamais pulveris, 85 g sviests, 90 g piens, 2 olas, 30 g ūdens, 40 g šokolādes piena, šķipsna sāls.
Izkausē sviestu. Traukā samaisi miltus, sāli, cepamo un kakao pulveri un cukuru. Pievieno izkausēto sviestu, pienu, olas un samaisi, līdz veidojas viendabīga masa.
Iegūto masu pildi izvēlētajos trauciņos (vai arī vienā lielā traukā), vidū ieliekot šokolādes gabaliņus.
Masas virspusi pārslaki ar ūdeni un liec mikroviļņu krāsnī uz 1 minūti, līdz tai veidojas stingra augšpuse un vijīgs, karsts pildījums. Ja nepieciešams, liec mikroviļņu krāsnī vēl līdz 15 sekundēm.
Pirms pasniegšanas ļauj šokolādes kūkai atdzist.

Zemesriekstu trifeles
Būs nepieciešams: 250 g zemesriekstu sviesta, 115 g sviesta, 375 g pūdercukura, 450 g tumšās šokolādes glazūrai un šķipsna sāls.
Sviestu istabas temperatūrā saputo, līdz veidojas gaisīga masa. Pievieno zemesriekstu sviestu, turpini putot, līdz masa kļūst viendabīga, un pakāpeniski iemaisi pūdercukuru.
No iegūtās masas veido bumbiņas (masai jābūt nedaudz drupenai, bet viegli saveļamai).
Saveltās trifeļu bumbiņas liec ledusskapī, līdz tās ir sastingušas (ja nepieciešams procesu paātrināt, tās var likt saldētavā).
Paralēli ūdens peldē izkausē šokolādi, kurā izmērcē katru trifeli, līdz tā iegūst skaistu izskatu. Pēc pagatavošanas uzglabā ledusskapī.
Galerta drebelīgums
Galerts jeb aukstā gaļa ir pazīstams ēdiens latviešu virtuvē. Nosaukums aizgūts no vācu valodas, bet saukts arī par drebeni, kopžēzi, kvašelini, receni, spudiņiem, studini, šiltu, trīcekli vai zilcu.
”Galertus gatavo no zivīm, gaļas un dārzājiem,” rakstīts 1953. gadā izdotajā grāmatā par garšīgu un veselīgu uzturu.
Zivju galertam piemērotākās zivis ir karpas, zandarti, asari, stores, plauži, līņi. Gaļas galertus gatavo no cūkas, teļa un truša gaļas, mājputniem, medījumiem.

Cūkas galertam vāra jaunas cūkas (vislabāk sivēna) kājiņas un galvas gabalus, austiņas, vaigus, snuķi, kamēr mīksti, pievienojot drusku sāli un piparus, vienu sīpolu. Silto gaļu sagriež glītos gabaliņos, ieliek mazās bļodās un pārlej ar izvārīto buljonu. Kājiņas nepieciešamas, lai buljons sagalerētu.
Citas saimnieces noteikti liek klāt gaļai ne vien sāli un piparus, bet arī dažādas virces, sīpolu un lauru lapas, pētersīli un mazliet etiķa. Vārīt vajagot pusotru, divas stundas. Galertu pasniedz ar etiķi vai mārrutku zosti. Vēl svarīgi, ka buljonu pārlej gaļai caur sietu, lai tas skaisti dzidrs.
Zosu galertam putnu sagriež glītos gabaliņos un uzliek vārīt ar divām nobrucinātām teļa kājām, pieliek vienu sīpolu, lauru lapu, drusku piparu un tik daudz etiķa, ka jūt skābu garšu, un vāra 2–3 stundas. Zosu gaļu liek formā un uzlej virsū caur sietu izkāsto zupu. Teļa kāju vietā galertam var ņemt arī želatīnu.
”Zuša galertu vārot, pievieno garšvielas, sāli, bet neko vairāk. Zutis pats labi galerējas, un tāds galerts esot ļoti gards,”
zināja teikt kurzemniece Līga Meire.
Zutim nomauc ādu, izņem iekšas, sagriež gabaliņos, apkaisa ar sāli un noliek kādu stundu vēsā vietā stāvēt, tad noslauka zušus, liek kastrolī ar pipariem, lauru lapām, sīpoliem, saknēm, pusetiķī un pusūdenī tā, ka zuši tiek apņemti, un vāra mīkstus kādas 15–20 minūtes. Tad saliek zivju gabaliņus glītos traukos, aplej ar šķidrumu, kurā zutis vārījies, pieliekot pāra tāfeles želatīna.
Vēdzeles galertam zivi sadala gabaliņos un vāra sālsūdenī uz lēzenas uguns, pieliekot virces, sīpolu un lauru lapu. Plaudis galertam ir noderīgs, jo no viņa paša izvārās želeja, un plauža gaļa galertā ir garda.
Plaudi pirms vārīšanas apsāla un patur kādu pusstundu, tad vāra ūdenī ar visādām vircēm, pētersīļiem un drusku etiķa. Kad plaudis gatavs, aplej to bļodiņās ar buljonu, kas izkāsts caur smalku astru sietu. Otrā dienā to var garnēt ar citronu šķēlītēm un pasniegt ar mārrutku zosti.
Avots: Janīna Kursīte ”Virtuves vārdene”