Pirmdiena, 29. aprīlis Raimonds, Laine, Vilnis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: Gudri pilns pieliekamais un saldētava

Pazīstamais britu šefpavārs Džeimijs Olivers ir daudzu pavārgrāmatu autors un veselīga uztura programmu ieviesējs. Viens no viņa principiem ir arī gatavot maltītes ģimenei, cenšoties tērēt pēc iespējas mazāk.

Receptes: Gudri pilns pieliekamais un saldētava
Ilustratīvs (Foto: pixabay.com)
08.10.2023 06:00

Anda Pūce

"Kurzemes Vārds"

“Ietaupām kopā ar Džeimiju Oliveru” – tieši tā viņš nosaucis vienu no savām grāmatām, kurā bez receptēm atrodami arī padomi ekonomiskai saimniekošanai virtuvē. Šefpavāra ieteikumi var noderēt arī jums.

No zivīm līdz pārpalikumiem

Saldētava noteikti ir lieliska vieta, gan lai uzglabātu dažādas sagataves, gan lai tur vēlāk noglabātu jau pagatavotas maltītes, kas palikušas pāri no vakariņu galda.

Taču jāatceras, ka uzmanīgi jāseko līdzi termiņiem, lai produkti neglabājas saldētavā pārlieku ilgi, tomēr kopumā šeit varat salikt visu ko, kas noderēs maltīšu ātrai pagatavošanai.

Vispirms jau saldētavā var likt jebkurus dārzeņus.

Džeimijs tur saldētavā zirņus, pupas, spinātus, ziedkāpostus, pākšu pupiņas, brokoļus un saldo kukurūzu. Arī sēnes un citas meža veltes var droši glabāt saldētavā.

Šefs liek saldētavā arī čili piparu un ingveru, kariju, lauru lapas un kaffir laima lapas, kad pie tām tiek, tāpat mājās gatavoto pesto un karija pastas, sasaldē paša gatavotu buljonu.

Vēl viens knifs ir ledus kubiņu saldēšanas traukos eļļā vai taukos saglabāti sasmalcināti svaigi zaļumi, garšaugi vai ķiploki, ko var vēlāk izmantot cepšanai.

Viņam vienmēr saldētavā ir paciņas ar tortiljām vai pitas maizi, kā arī šķēlēs sagriezta baltmaize grauzdēšanai. Varat izrullēt paši no savas iecienītās mīklas picas pamatnes un tās sasaldēt.

Tieši tāpat var sasaldēt plakanmaizes vai apaļās maizes, tās noderēs maltītēm ikdienā.

Atsevišķa grupa ir saldētas garneles un dažādas zivis, arī zivju pirkstiņi. Džeimija sieva Džūlsa nereti sasaldē pīrāgus, ko neparedzētos gadījumos var pasniegt bērniem maltītēs.

Tāpat, protams, augļi un mājās pagatavoti saldējumi un sorberti ir Oliveru saldētavā vienmēr.

”Pirms ēdienu sasaldējat, ļaujiet tam atdzist.

Sadaliet porcijās un lieciet saldētavā divas stundas pēc gatavošanas. Kārtīgi iesaiņojiet, it sevišķi gaļu un zivis, atkausējiet ledusskapī pirms lietošanas. Pēc atkausēšanas un uzsildīšanas ēdienu otrreiz vairs sasaldēt nedrīkst,” piekodina šefpavārs.

Piens, olas un sviests

Dž. Olivers uzsver, ka ledusskapja saturs katram atšķirsies atkarībā no viņa gaumes, tāpēc viņš var piedāvāt stāstu par to, kas atrodams viņa ledusskapī.

Tajā vienmēr ir mainīgās sastāvdaļas, bet ir arī “pamatsastāva spēlētāji”, kas ir nemainīgi atrodami aukstā skapja plauktos.

Tātad vienmēr ir zivs vai gaļa, tāpat žāvēts un cauraudzis speķa gabaliņš. Maltā gaļa un vistas stilbiņi būs laba izvēle ģimenes maltītei.

Atdzesēts ūdens, svaigas sulas, kāda vīna pudele un alus arī vienmēr atrodams.

Noteikti ir sviests, dabiskais jogurts bez garšas, vairāki siera gabaliņi – Čedaras siers, Parmas siers un paciņa fetas siera. Tāpat piens, olas, daudz citronu, daži laimi. Kādas salātlapas, gurķi, redīsi, loki, svaigi zaļumi, kas ietīti mitrā papīra dvielī. Burkāni, ķirbji, sīpoli, puravi, arī ingvera sakne un kāds čili pipars.

Vēl arī dažādi džemi un marmelādes, trīs veidu sinepes – Dižonas, pilngraudu un angļu.

Šefs glabā arī cepeša taukus, kas ledusskapī mierīgi var uzglabāties vairākus mēnešus.

Ir, protams, dažādas mērces – bārbekjū, asā, kečups un saldā čili. Tāpat ledusskapī būs marinēti gurķi, sīpoli, pipari un citi paša gatavoti marinējumi.

Palūkojiet, kas jums plauktos!

Britu šefpavārs uzsver, ka viņam ideja par maltīti, ko pagatavot savai ģimenei, sākas pieliekamajā. Te netrūkst dažādu kaltētu, marinētu, sālītu, raudzētu, savārītu produktu, kas var pārtapt interesantā ēdienā, turklāt nemaz nav jādodas uz veikalu.

Tāpat te var glabāt graudaugus, pupas, eļļas, mērces, etiķi un citus produktus.

Ik pa laikam gan jāatceras parevidēt  un sakārtot visu, lai kaut kas pārāk ilgi neieguļas augšējos plauktos.

Tāpat būtiski, ka daudzus produktus var pirkt vairumā par zemāku cenu, lai ietaupītu.

Starp pamatproduktiem Dž. Olivers min eļļas, etiķi, jūras sāli, melnos piparus, buljona kubiņus un sojas mērci.

Te viņš glabā arī garšvielas un kaltētus garšaugus. Šefs parasti sagādā žāvētu papriku, ķimenes, fenheļa sēklas, maltu koriandru, kaltētu raudeni, kanēli, kurkumu, dažādus garšvielu maisījumus, krustnagliņas, muskatriekstu, indiešu ēdieniem noderīgas garšvielas.

Turpat ir dažādi rieksti, piemēram, smalcinātas mandeles, sezama sēklas, pistācijas.

Tikai jāatceras, ka tie visi jāglabā slēgtos traukos.

Pastu un nūdeles var droši pirkt lielākos iepakojumos. Tāpat griķi, rīsi, pākšaugi var stāvēt lielās burkās. Šefpavārs pērk arī kuskusu, bulguru, grūbas, kvinoju, polentu un smalkos kukurūzas miltus.

Te viņam stāv marinējumi, kas pēc atvēršanas pārceļo uz ledusskapi.

Noteikti Dž. Olivers iepriekš sagādā tomātus savā sulā, dažādas mērces, konservētas pupiņas, anšovus, olīvas ar kauliņu, karija pastas, citas iecienītas mērces, kas nereti var iedot ēdienam pēdējo svarīgo garšas noti.

Pieliekamajā būs arī milti, sausais raugs, pūdercukurs, soda un citi līdzīgi produkti kulinārijai.

RECEPTES

Puravu un kartupeļu zupa

Nomazgā pāris puravus, nomizo vienu sīpolu un sasmalcina vidēji rupjos gabalos, pievieno olīveļļu un kādu zariņu svaiga timiāna, nedaudz ūdens, ja nepieciešams, cep katlā, reizumis apmaisot.

Pēc minūtēm 15 pievieno nomizotu un sasmalcinātu kartupeli un 750 ml verdoša ūdens. Visu strauji uzvāra, samazina uguni un vāra vēl 25 minūtes, kamēr kartupeļi mīksti.

Sablendē, līdz iegūst viendabīgu masu. Pievieno garšvielas, pasniedz ar mīksti vārītu olu un pāris grauzdētas maizes šķēlēm.

Britu karobanara

Izvāra penne pastu, sagriež un apcep uz pannas dažas šķēles žāvēta caurauguša bekona, kad tās zeltaini brūnas, pievieno ķiploka daiviņu, kas izspiesta caur spiedni. Tāpat krietnu šķipsnu piparu un svaigu rozmarīna zariņu, noņem no uguns.

Sakuļ atsevišķi vienu olu ar 50 g smalki sarīvēta Čedaras siera, piemaisa klāt 4 ēdamkarotes ūdens, kurā vārījās pasta.

Penne pastu nosusina un nekavējoties samaisa ar bekonu pannā, pārlej olu un siera maisījumu un samaisa, līdz viss pārklājies ar mērci.

Jāņem nost uzreiz, jo, ja panna būs par karstu, sanāks olu kultenis, nevis pasta ar olu mērci.

Burkānu, apelsīna un ingvera zupa

Nomizo 6 lielus burkānus un sīpolu, sagriež visu gabalos un uz vidējas uguns apcep katlā, pievienojot olīveļļu, viena apelsīna miziņu un sulu, kā arī 2 cm ingvera gabalu, nomizotu un sasmalcinātu.

Gatavo 15 minūtes, reizumis apmaisot, noņem no uguns un 2 ēdamkarotes iegūtā maisījuma uz dēlīša samīca, pievieno 750 ml verdoša ūdens, uzvāra un uz nelielas uguns vēl vāra 15–20 minūtes, tad sablendē viendabīgā masā.

Lej atpakaļ katlā, pievieno garšvielas un pavāra.

Apgrauzdē pāris šķēles maizes, kuras apsmērē ar samīcīto burkānu maisījumu, maizi sagriež stienīšos un pasniedz ar zupu, to pirms tam vēl pārkaisa ar cieto sieru.

UZZIŅAI

Džeimija Olivera ieteikumi virtuvē noderīgiem priekšmetiem:

  • šefpavāra nazis, mizojamais nazis, nazis maizes griešanai;
  • koka dēlīši griešanai;
  • virtuves kombains, blenderis (rokas un lielais vai vismaz viens no abiem);
  • cepampanna (labāk vairākas, dažādos izmēros), arī grillpanna;
  • liels, vidējs un neliels katls ar vāku;
  • kastrolis, vismaz divu izmēru pannas;
  • kēksiņu panna, dziļā cepešpanna, trauks lazanjai;
  • mandolīna, rīve ar četrām skaldnēm, maza smalkā rīvīte;
  • dažādu izmēru bļodas;
  • mērkrūze un mērkarotes, virtuves svari;
  • caurduris un siets;
  • piesta un stampa;
  • kartupeļu stampa, ķiploku spiedne;
  • koka karote, silikona lāpstiņas, putu karote, pavārnīca;
  • konservu attaisāmais, mīklas veltnis, otiņa;
  • alumīnija folija, cepampapīrs, pārtikas plēve un virtuves dvieļi.
Saistītie raksti

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz