Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Receptes: Paņem vienu rīspapīru un…

Veikalu plauktos ir atrodami produkti, kurus pavisam noteikti nevar saukt par latviešu virtuvei tradicionāliem. No to izmantošanas, lietošanas attur neziņa, kā gatavot un kā viss galu galā garšos. Rīspapīrs ir lieliska sastāvdaļa oriģināliem ēdieniem un dod labu iespēju virtuvē saimniekot kopā ar bērniem.

Receptes: Paņem vienu rīspapīru un…
Foto: Ilustratīvs
03.06.2023 06:00

Daiga Lutere

"Kurzemes Vārds"

Ak, pavasara rullīši!

Rīspapīrs uz Eiropu atceļojis no austrumzemēm: Vjetnamas, Ķīnas. Tik tiešām plāns kā papīrs un gandrīz caurspīdīgs!

Liepājniece Anna Mieze pirmo reizi to nopirka, ziņkāres vadīta. Tad mājās meklējusi informāciju, ko nu ar pirkumu darīt, ko tajā pildīt. Pamazām nonākusi pie atziņas, ka rullīši lieliski bagātina ierasto gatavošanu un mājas ēdienus.

Protams, radoši izpausties palīdzot arī dažādās mērces. Par populārāko kļuvusi ar zemesriekstu sviestu (kurā riekstu gabaliņi), klāt soja, laima sula, ķiplociņš u.c.

Stāsta Anna: ”Pirmo reizi sākot darboties ar rīspapīru, protams, jāizlasa lietošanas pamācība, bet vēlāk jau viss notiek ierasti. Rīspapīrs jāizvēlas ne tā mazākā izmēra, un to noteikti nevajag pārāk ilgi mērcēt ūdenī. Tad jau labāk īsāku brīdi.

Es mērcēšanai izvēlos lēzenu šķīvi ar maliņām un tajā ieleju remdenu ūdeni. Loksni liek iekšā uzmanīgi, bet ne visu uzreiz. Kad iemērkta, sekundes 10 ar pirkstu rīspapīru griežu šķīvī uz riņķi, lai tas samirkst un kļūst elastīgs, kā caurspīdīgs.

Tad var sākt rullīša pildīšanu, bet pats svarīgākais pirms tam notīrīt, sagriezt visus dārzeņus (burkānu, gurķi, kāpostu, selerijas kātu u.c.) smalkās strēmelēs. Katru no tiem ielieku atsevišķā bļodiņā.

Rullīšus komplektēt jeb pildīt labprāt palīdz bērni, un katrs to piepilda pēc savas gaumes ar saviem mīļākajiem dārzeņiem.”

Pēc tam rīspapīrs jāaizloka, veidojot stingru rullīti. Kārto uz šķīvja, bet, nesaspiežot stingri kopā, jo mitrais rīspapīrs salīp.

Runājot par mērci, A. Mieze atzīst, ka nu jau visu gramos vairs nemērot, bet sastāvdaļas samaisa un tad garšo, kā pietrūkst – saldā, sāļā, skābenā.

Rullīšu jeb rollu sastāvs var būt gana dažāds. Pildīts ne tikai ar dārzeņiem, bet arī vai nu ar vistu, vai garnelēm, zivīm, sēnēm, pupiņām, mikrozaļumiem u.c.

Rollus piedāvā gan kā auksto uzkodu (ļoti labs variants vasaras ballītēm), gan siltus. Ir receptes, kurās iesaka vispirms kopā apcept sagrieztos burkānus un sīpolu (vai ķiploku), pārējos dārzeņus liekot klāt svaigus (vai arī apceptus!). Tikpat labi var ietīt iztvaicētus, kas būs mīkstāki, vieglāk sakožami.

Labi, ja pildījumam ir vismaz trīs sastāvdaļas. Cik tieši tām jābūt – šādu noteikumu nav. Galvenais darboties radoši.

Lūk, tikai divi interesanti pildījuma varianti. Pirmais: iepriekš apceptas vistas vai liellopa gaļas strēmelītes, apceptas sēnes, lociņi, salmiņos sagriezti burkāni un selerijas kāti, novārītas nūdeles, grauzdētas sezama sēkliņas.

Otrais: ar ķiplokiem apceptas garneles un sēnes, salmiņos sagriezts pakčojs vai Ķīnas kāposts, koriandra zaļumi, kapāti čili pipari.

Runājot par mērcēm, ko pasniedz pie rullīšiem, ķīnieši noteikti uzsvērtu, ka katrai no tām jābūt ar piecām garšām: asu, saldu, sāļu, skābu un rūgtu. Taču, gatavojot mājās, katra saimniece izveidos savu labāko recepti, kas garšos mājiniekiem.

Pavisam vienkāršs variants – grieķu jogurtā iemaisa saspiestu ķiploku. Vēl vienkāršāks – jau gatavu mērci nopirkt veikalā.

RECEPTES

Ievas karstie roļļuki

Vajadzēs: rīspapīru (labāk palielāku), rīsu nūdeles, burkānu, ķiploka daiviņu, vārītas pupiņas, romiešu salāta lapas, spinātus, eļļu cepšanai, dilles, kariju, piparus vai citas garšvielas pēc gaumes.

Mērcei: ražotāja ”Sojalita” majonēzi, ko sajauc ar saldskābo Ķīnas mērci.

Uz pannas sacep izspiestu ķiploku, rīvētu burkānu, sagrieztu romiešu salātu. Kad mīksti, pieliek pupiņas, sagrieztus spinātus un garšvielas. Ja par sausu, pielej kokosa pienu. Pasautē, noņem no plīts.

Uzvāra rīsu nūdeles un sagriež mazākos gabaliņos. Liek klāt dārzeņiem, izmaisa.

Rīspapīru pa vienai lapai saslapina, liek uz tīra dvielīša. Virsū kārto pildījumu, aizloka. Rullīšus liek uz plāts, kas izklāta ar cepampapīru.

Visus viegli apslaka ar eļļu un cepeškrāsnī 180 grādos cep 30 minūtes.

Krāsainie rullīši

Vajadzēs: 12 loksnes rīspapīra, 2 saujas strēmelēs sagrieztu burkānu, 2 saujas sarkano kāpostu, 1 dzeltenu papriku, 3 selerijas kātus, 1 gurķi, 1 avokado, lociņus, dilles.

Mērcei: 3 ēd.k. zemesriekstu sviesta bez cukura, 3 ēd.k. sojas mērces, sula no pus laima, apmēram pusi tējkarotes svaigi sarīvētas ingvera saknes, 1 daiva saspiesta ķiploka, 1 tējk. agaves sīrupa un mazu šķipsniņu kaijenas piparu pulvera.

Vispirms blenderī sablendē visas mērces sastāvdaļas un ielej bļodiņā. Dārzeņus nomazgā, sagriež garenās strēmelēs, zaļumus sasmalcina.

Uz samērcēta rīspapīra liek pa šķipsnai no dārzeņiem, lai saturs sanāktu krāsains. Ja sarullējot rīspapīrs negrib salipt, konkrēto vietu samitrina ar ūdeni un saspiež kopā.

Pasniedz ar zemesriekstu mērci.

Foto: Ilustratīvs

Ar vistu

Vajadzēs: rīspapīru, burkānu, gurķi, papriku, 1 lielu vārītu vai apceptu vistas fileju, spinātus, sarkano sīpolu, lociņus.

Vispirms sagatavo visas pildījuma sastāvdaļas. Dārzeņus sagriež vienāda izmēra strēmelēs, arī vistu. Katru sastāvdaļu liek savā kaudzītē vai šķīvī.

Bļodā ielej ūdeni un ar otiņu rīspapīra loksni samitrina, apslaukot viscaur no virspuses.

Liek pildījumu lapas vidū – vispirms spinātu lapas, tad visas pārējās piedevas. Sarullē tā, lai pildījums apgriežas uz otru pusi un augšējā mala pārlokās pāri. Ja nepieciešams, ar ūdeni palīdz lapai labāk salipt.

Pasniedz ar sojas mērci, pārkaisa viegli apceptas sezama sēkliņas.

Vēl viens variants, kas bagātinās garšu – gatavos rullīšus fritē eļļā gaiši zeltainus apmēram 2 minūtes. Tie būs kraukšķīgi, un pildījums viegli apcepsies.

Vistu var aizstāt ar krabju nūjiņām, garnelēm, izvārītām rīsu nūdelēm vai cepeti.

Ar Ķīnas kāpostu

Vajadzēs: rīspapīru, burkānu, sarkano papriku, dažādus dzinumus, mikrozaļumus, ¼ Ķīnas kāposta, rīsu nūdeles, 1 tējk. sojas mērces, deserta karoti austeru mērces, sāli, piparus, eļļu.

Pildījumam dārzeņus sagriež strēmelītēs, apcep uzkarsētā pannā – vispirms papriku un burkānu, pievieno kāpostu, dzinumus un asnus.

Kad kļuvuši nedaudz mīksti un sajaukušies savā starpā, pievieno mērcētas rīsu nūdeles, sojas un austeru mērci, nedaudz cukura, sāls un piparu. Samaisa, noņem no uguns un ļauj atdzist.

Satin rullīšus un liek vārīties eļļā apmēram 2 minūtes. Izņem, saliek uz papīra dvieļa, lai notek liekā eļļa.

Pasniedz kā uzkodu kopā ar dažādām mērcēm.

Foto: Ilustratīvs

Saldie aukstie rullīši

Vajadzēs: rīspapīru, biezpienu, pūdercukuru (uz 200 g biezpiena 50 g pūdercukura), mīļāko ievārījumu.

Biezpienu kopā ar pūdercukuru blenderī sakuļ viendabīgā masā. Uz folija loksnes uzliek rīspapīra lapu (sausu) un to pilnībā noklāj ar biezpiena masu apmēram 1 centimetra biezumā. Vidū vienā līnijā ieliek ievārījumu.

Atstāj uz 4 minūtēm un tad loksni sarullē garenu (malas neielokot) kā plāno pankūku.

Ietin folija loksnē, aiztaisa galus un uz 40 minūtēm liek saldētavā. Izņem, sagriež gabaliņos, pasniedz kā desertu.

Saistītie raksti

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz